Emlak Emlak Sektörü Gelişmelerini Esnaf Değerlendirdi

Emlak Sektörü Gelişmelerini Esnaf Değerlendirdi

Emlak sektöründe yılın il gününden itibaren farklı kampanyalar ve indirimler uygulanmaya başlandı. Peki, emlak sektörünün geldiği son nokta ne? Emlak sektörünü bu defa esnaf değerlendirdi.

Emlak Sektörü Nereye Gidiyor?

Esnaf emlak sektörü gelişimini değerlendirdi. Sektörde yaşananları ve gelinen noktayı mercek altına alan esnaf, “Sektörel bazda aranan bulunamadı” dedi. Konut sektörünün hareketlenmesi için 2017’nin şubatında başlayan büyük kampanyalara dikkat çeken esnaf “konut sektörü tüm çabalara rağmen beklediği seviyede işlem gerçekleştiremedi. Oysaki cazip kampanyalar emlak sektörü için can suyu olacaktı. Türkiye bu güne kadar görmediği kampanyaları bu süreçte gördü. Konut sektörü 240 aya varan vadelerle vatandaşların ilgisini çekmeye çalıştı. Kampanya büyük umutlarla başladı. Stokların çok kısa bir süre içerisinde erimesi beklenirken, kampanya başlatan üreticilerin ellerinde hala satılık konutlar var” şeklinde bir değerlendirme yapan esnaflar konut sektörü gelişimi için pek olumlu düşünmediklerini dile getirdi.

Satın Alanda Az, Kiralamak İsteyende!

Esnaflar konut sektörü kampanyalarla vatandaşın ev sahibi olması için büyük bir adım attı. Fakat konut fiyatlarını yüksek bulan yatırımcı ya da ev almak isteyen vatandaş, kampanyadan yararlanmamayı tercih etti. Konut sektörü için hayata geçen sadece satışların düşüş kaydetmesi olmadı. Emlakçılık yapan esnaf son bir aydır kiralık ev arayan vatandaş sayısında da düşüş olduğunu belirtti.

Emlakçılar “Konut sektörü büyük kampanya ve devletin vergi indirimi sonrasında ufak bir kıpırdanma yaşadı. Sektördeki dönemler incelendiğinde yapılan tüm indirimlere, uzun vade seçeneklerine ve üstüne vergi indirimine rağmen beklenen olmadı. Konut sektörü için can suyu olması hedeflenen kampanyalar hedefe ulaşamadı. 240 aya kadar uzayan vade seçenekleri satışları hızlandırmak, vatandaşın ev sahibi olmasını sağlamak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak idi. Ama hedefler istenen şekilde gerçekleşmedi. Konut sektörü hala istenen seviyeye yükselemedi” dedi.

Düşük gelirli vatandaşların ev alma hayali bu yıl gerçekleşir mi sorusuna esnafın yanıtı kısa ve net oldu. “Konut sektörü şu anda dar gelirli vatandaşların ev almasına izin vermiyor” diyen esnaf, kendi işlerinin de geçen yıla oranla düşük olmasından şikayet etti. Vatandaşlarda uzun vadeli konut satışların fiyatların yüksek olduğunu ifade ederek, “Ev hayalimiz bir başka bahara kaldı” dedi.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

19 − fourteen =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et