Doğal Afetler Büyük Hasarlara Yol Açtı! 300 Milyon TL Zarar!

İlk sırada İstanbul yer almak üzere 2017 yılında bugüne kadar pek çok doğal afet yaşandı. Yaşanan afetlerin ise Türkiye ekonomisine bedelleri fazla ağır oldu.

Doğal Afetler Büyük Hasarlara Yol Açtı! 300 Milyon TL Zarar!

İlk sırada İstanbul yer almak üzere 2017 yılında bugüne kadar pek çok doğal afet yaşandı. Yaşanan afetlerin ise Türkiye ekonomisine bedelleri fazla ağır oldu.

Türkiye Sigortalar Birliği ekonominin ne kadar zarar ettiğini açıkladı. Türkiye ekonomisi yaşanan afetlerden dolayı toplamda 300 milyon TL zararda. Ekonomide yaşanan kayıplar deprem, sel ve dolu gibi faaliyetlerden kaynaklandı.

18 Temmuz günü İstanbul’da meydana gelen sel felaketinden sonra sigorta şirketlerine toplamda 7.000 hasar ihbarı gerçekleşti. Yapılan ihbarların karşılığı ise 116 milyon TL değerini buldu.

Ekonomide 300 Milyon TL Kayıp!

Konuyla ilgili açıklama yapan TSB Başkanı Can Akın Çağlar, Gökova’da 21 Temmuz’da yaşanan depremden dolayı ise 12 milyon TL değerinde 800 tane hasar ihbarının gerçekleştiğinin bilgisini aktardı. İstanbul sel felaketi ile dolu yağışının sonrasında 22.000 tane 168 milyon lira değerinde de ihbarın gerçekleştiğini açıklayan Çağlar, yaşanan doğal afetlerin sigortaya maliyetlerinin ise 300 milyon lira olduğunu belirtti.

Can Akın Çağlar aynı zamanda deprem nedeniyle konutlarda meydana gelen hasarların ortalama olarak 6.000 lira, doludan kaynaklanan zararların kaporta başına 3.500 lira, can başına maliyetin ise 1.000 lira olduğunu açıkladı.

Sigortası Olanlar Panik Yapmasın

Yaşanan tüm olayların doğal afet olduğunu, bu nedenle sigortalı olanların panik yaşamaması gerektiğini söyleyen Can Akın Çağlar, hiç bir şirketin meydana gelen zararları karşılamama lüksünün olamayacağını belirtti.

Kasko Sigortası Olanlar 5 İş Günü İçinde Hasarlarını Bildirsin

Kasko sigortası genel şartlarında belirtilen kurallara göre sigortalı olanların 5 iş gününde hasarlarını ilgili sigorta şirketlerine bildirmesi gerekmekte. 5 gün sonunda hasarın bildirini yapmayı unutanların mağdur olmayacağını söyleyen Çağlar, Ticaret Kanunu’nda zaman aşımı olduğunu, tüm vatandaşların aslında 2 senelik zamanları olduğunu söyledi.

Türkiye’deki 4 Kişiden 3’ünde Konut Sigortası Yok

Sigorta hakkında açıklamalarda bulunan Çağlar, ülkemizde sigortacılık fikrinin halen daha gelişmediğini örnek vererek açıkladı. Türkiye’de yaşayan 4 kişiden 3’ü konut sigortası, 2 işletmeden 1’inin yangın sigortası, 3 kişiden 2’sinin kasko sigortası yaptırmadığını söyleyen Çağlar, yaşanan doğal afetler sonucunda hem vatandaşların hem de kurumların önemli oranda hasar kaybı yaşadığını söyledi.

Dikkat: Sigorta Şirketleri Sadece Hasar Karşılamıyor!

Sigorta poliçelerinin düşünüldüğü kadar yüksek meblağlarda olmadığını, sigorta şirketlerinin sadece hasarları karşılamadığını, risk denetimi danışmanlığı da yaptıklarını söyleyen Çağlar, ülkemizde sigortalı vatandaşın kalmaması gerektiğini vurguladı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.