Ziraat Bankası Gayrimenkul İhalesine Nasıl Girilir?

Ziraat Bankası Gayrimenkul İhalesine Nasıl Girilir?

Yaşadığımız dönemde kirada oturanlar kendi evinin sahibi olmanın hayalini kuruyor. Ancak bazı durumlarda ev almak için yeterli nakit bulunmuyor.

Bu durumlarda da çoğumuz bankaların sunmuş olduğu konut kredisi avantajlarından yararlanıyoruz. Bir çoğumuzun yararlandığı konut kredileri bazı zamanlarda ise güzel sonuçlanmıyor. Kredi ödemeleri yapılıyor, eksik yapılıyor ya da nakit olmuyor ve yapılamıyor. Türkiye’deki kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası herkese özel konut kredisi kampanyası düzenliyor. Ancak ödemelerin yapılmaması halinde yasal takip, kanun takibi  gibi süreçler sonrasında teminat olarak gösterdiğimiz gayrimenkullere el konuluyor ve satışa çıkıyor. Bizde şimdi Ziraat Bankası gayrimenkul ihaleleri, ihale süreçleri, kredi koşulları vb. gibi detayları açıklayacağız…

Ziraat Bankası Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılım Sağlanır?

Banka her gayrimenkul için farklı tutarlarda teminat bedeli belirler. Bu durumda yapılması gereken bankanın internet sitesinde yer alan teklif mektubu ile peşin ya da taksitli olmak üzere satış şartnamesinin doldurulması gerekmektedir. En geç ihale bitiminden 1 gün önce kapalı zarf içinde ilgili ihale komisyonuna teslim edilmesi ya da posta ile ulaştırılması gerekmektedir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir unsur vardır. Postadaki gecikmelerden banka sorumlu olmamaktadır.

Ziraat Bankası Gayrimenkul Satış İhaleleri Nasıl Yapılır?

Gayrimenkullerin satışları için ihale tarihi belirlenir. Diğer teklifler ile birlikte pazarlık yapılmaya başlanır ya da açık artırma usulü ile satış işlemleri gerçekleştirilir. İhaleye katılmak isteyenlerin belirlenen saatte ve tarihte hazır olmaları gerekmektedir.

Gayrimenkul İhalesi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası gayrimenkul satışlarının ödemeleri peşin ve taksitli olmak üzere 2 farklı çeşitte yapılmaktadır. Ziraat’ten kullanılan ya da başka bankadan kullanılan kredi ile yapılan ödemeler peşin ödeme olarak tanımlanmaktadır.

Taksitli ödemelerde ise satış bedelinin yüzde 25’inin peşin ödenmesi gerekmektedir. Geri kalan yüzde 75’lik kısmı için faiz uygulanır ve vade süresi belirlenir.

Peşin alıma ek olarak taksitli yapılan gayrimenkul satışlarında tapu işlemleri ödemeler bittiğinde yapılmaktadır.

Muhammen Bedelin Olmaması Nedeni Nedir?

Ziraat Bankası satışa çıkan gayrimenkullerde Özellikli Gayrimenkuller başlığı altında yayınlananlar için muhammen bedel açıklanmamaktadır. Bu gayrimenkule talepte bulunmak isteyenlerin kapalı zarf içinde tekliflerini sunmaları istenmektedir.

Gayrimenkul İhalesine Verilen Tekliflerde En Yüksek Teklife mi Satış Yapılır?

Hayır. Banka gelen tüm teklifleri değerlendirir. Ancak ihaleni yapılıp yapılmaması, kime satılıp satılmayacağına banka karar vermektedir.

Teklifin Kabul Edildiği ya da Edilmediği Nasıl Öğrenilir?

Banka bilgilendirme yapmaktadır. Teklifi reddedilenlerin teminatları iade edilmektedir.

Satışlara KDV Ekleniyor mu?

Ziraat Bankası KDV Mükellefi olduğundan ötürü satış bedellerine KDV eklenmemektedir.

Tapu ve Kadastro Harcı Ödemesi Kim Tarafından Yapılacak?

Harç ödemelerini hem alıcı hem de satıcı yapmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.