Emlak Yeni İmar Yönetmeliğine Göre Bina Girişleri ve Rampalar Nasıl Olacak?

Yeni İmar Yönetmeliğine Göre Bina Girişleri ve Rampalar Nasıl Olacak?

Önümüzdeki ay itibariyle yeni imar yönetmeliği yürürlüğe giriyor. Peki bu yönetmelie göre bina girişleri ve rampaların inşası nasıl gerçekleşmeli?

Önümüzdeki ay itibariyle yeni imar yönetmeliği yürürlüğe giriyor. Peki bu yönetmelie göre bina girişleri ve rampaların inşası nasıl gerçekleşmeli?

3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan Yeni İmar Planı Yönetmeliği ile bina girişleri ve bina girişlerinde yer alan rampalar yeniden düzenlendi. Peki, Ekim başı itibari ile geçerli olacak bu yönetmeliğe göre bina girişleri ve rampalar nasıl olacak?

Dış Kapı Koridoru Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Yeni İmar Planı Yönetmeliği’ne göre bundan sonra inşa edilecek olan binalarda, binanın giriş bölümünde yer alacak olan koridorun genişliği umumi binalarda yapılan dış kapı genişliğinden fakat merdiven ve asansöre erişinceye dek minimum 2 metre 20 santim, bunu haricinde inşa edilen binalarda ise 1 metre 50 santim olacak şekilde yapılması gerekiyor.

Binanın ön bahçesinde bulunan mesafe eğer ki 10.00 metreden fazla ise bahçeden binaya giriş alanı inmek-çıkmak için 2 metre olarak yapılması gerekiyor.

Ayrıca yürürlüğe girecek olan bu yeni yönetmeliğe göre, yol cephesinden düz bir girişe sahip olan binalarda girişin zemine uygun olan rampalarla sağlanmış olması da gerekiyor. Kat görüntüsünü bozacak bir şekilde düzleme yapılmasına kesinlikle müsaade edilmiyor.

Mağaza ve Dükkanların Girişleri Nasıl Olacak?

Konut binaları için tasarlanmış olan mağaza ya da dükkanların girişinin zemin katta ve yola bakan tarafta olması da zorunlu tutuluyor. Öte yandan engellilere yönelik olan TS 9111 standartlarına uyulma zorunluluğu da bu yönetmelik ile getiriliyor.

Söz konusu olan bu yeni yönetmelikte bina girişi ve rampaları değerlerine uyacak şekilde gerçekleştirmek zorunlu tutuluyor.

Binalarda merdiven başlarında, kapı önünde ve rampalarda 1’inci seviyenin 0.90, 2’inci seviyenin ise 0.70 m yüksekliğe sahip olması gerekiyor. Ayrıca küpeşte 32 ile 45 mm arasında olması mecbur kılınıyor.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

10 + six =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,639TakipçilerTakip Et