GayrimenkulEks

Yeni İmar Yönetmeliğine Göre Bina Girişleri ve Rampalar Nasıl Olacak?

Yeni İmar Yönetmeliğine Göre Bina Girişleri ve Rampalar Nasıl Olacak?

Önümüzdeki ay itibariyle yeni imar yönetmeliği yürürlüğe giriyor. Peki bu yönetmelie göre bina girişleri ve rampaların inşası nasıl gerçekleşmeli?

3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan Yeni İmar Planı Yönetmeliği ile bina girişleri ve bina girişlerinde yer alan rampalar yeniden düzenlendi. Peki, Ekim başı itibari ile geçerli olacak bu yönetmeliğe göre bina girişleri ve rampalar nasıl olacak?

Dış Kapı Koridoru Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Yeni İmar Planı Yönetmeliği’ne göre bundan sonra inşa edilecek olan binalarda, binanın giriş bölümünde yer alacak olan koridorun genişliği umumi binalarda yapılan dış kapı genişliğinden fakat merdiven ve asansöre erişinceye dek minimum 2 metre 20 santim, bunu haricinde inşa edilen binalarda ise 1 metre 50 santim olacak şekilde yapılması gerekiyor.

Binanın ön bahçesinde bulunan mesafe eğer ki 10.00 metreden fazla ise bahçeden binaya giriş alanı inmek-çıkmak için 2 metre olarak yapılması gerekiyor.

Ayrıca yürürlüğe girecek olan bu yeni yönetmeliğe göre, yol cephesinden düz bir girişe sahip olan binalarda girişin zemine uygun olan rampalarla sağlanmış olması da gerekiyor. Kat görüntüsünü bozacak bir şekilde düzleme yapılmasına kesinlikle müsaade edilmiyor.

Mağaza ve Dükkanların Girişleri Nasıl Olacak?

Konut binaları için tasarlanmış olan mağaza ya da dükkanların girişinin zemin katta ve yola bakan tarafta olması da zorunlu tutuluyor. Öte yandan engellilere yönelik olan TS 9111 standartlarına uyulma zorunluluğu da bu yönetmelik ile getiriliyor.

Söz konusu olan bu yeni yönetmelikte bina girişi ve rampaları değerlerine uyacak şekilde gerçekleştirmek zorunlu tutuluyor.

Binalarda merdiven başlarında, kapı önünde ve rampalarda 1’inci seviyenin 0.90, 2’inci seviyenin ise 0.70 m yüksekliğe sahip olması gerekiyor. Ayrıca küpeşte 32 ile 45 mm arasında olması mecbur kılınıyor.

Benzer:  Ticaret Alanları İçin Yapılaşma Şartları Nelerdir?
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ