Vatandaş Konut Kredisini Değil, Senetle Konut Alımını Tercih Ediyor!

Haziran ayına ait olan Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan bu verilere göre, söz konusu olan endeks, 2016 yılının Haziran ayına nazaran yüzde 2,82 oranında yükseliş gösterdi.

Haziran ayına ait olan Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan bu verilere göre, söz konusu olan endeks, 2016 yılının Haziran ayına nazaran yüzde 2,82 oranında yükseliş gösterdi.

Haziran ayına ait olan REIDIN – GYODER, REIDIN Fiyat Endeksi ve Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Açıklanmış olan bu verilere göre, Haziran ayında görülen fiyat artışı, Mayıs ayında görülen artışa nazaran yüzde 0,29, 2016 yılının Haziran ayına nazaran ise yüzde 2,82 oranında artış kaydetti. Haziran ayında konut satışlarında sağlanan konut kredisi yüzde 27, senet kullanımı ise yüzde 52 oranında gerçekleşirken, stok erime oranı ise yüzde 2,7 oranında gerçekleştiği kaydedildi.

Tüm Türkiye çapında toplamda 68 farklı ilin dâhil edildiği Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Haziran ayı verilerine göre, konut fiyatlarında yüzde 0,79 oranında yükseliş görülürken, bu ayda konut fiyatlarının en çok artmış olduğu şehir yüzde 2,26 oranı ile Bursa, satışların en çok düştüğü şehir ise yüzde 0,97 oranı ile Şanlıurfa olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

GYODER Başkanı Değerlendirdi

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, açıklanmış olan bu yılın Haziran ayı verileri hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Yetgin açıklamalarında, markalı konut projelerinden konut satın alan kişilerin senet, banka kredisi ve peşinat kullanım oranlarına bakıldığı zaman en fazla senet kullanımının tercih edildiğini, söz konusu olan satışların senet karşılığında yapılmasının altı aylık ortalama olan yüzde 41’in üzerine çıkarak yüzde 52 oranında gerekleştiğini ifade etti. Senet kullanımının sürdürülmesinde ise, konut projeleri üretenlerin gerçekleştirmiş olduğu kampanya ve çeşitli ödeme şekillerinin etkili olduğunu öne sürdü.

Büyük Alanlı Konutların Satışı Arttı

Yine söz konusu olan verilere göre, Haziran ayında 1 oda 1 salon dairelerin satışlarında Mayıs ayına kıyasla yüzde 0,51 oranında artış olduğu, 2 oda 1 salon dairelerde yüzde 0,17, 3 oda 1 salon dairelerde yine yüzde 0,17 oranında ve 4 oda 1 salon dairelerde ise yüzde 0,92 oranında artış yaşandığı görüldü.

Yabancı Yatırımcılara Yapılan Satışlarda Yüzde 5 Civarında

Markalı konut projelerinden yabancı yatırımcılar için gerçekleştirilen satışların ise yüzde 5 civarında olduğu belirtiliyor. Yabancı yatırımcılar için belirlenen satışlar Yılın ilk yarısında yüzde 6 olurken, bu oran 3’üncü ayda yüzde 10, 4 ve 5’inci aylarda ise yüzde 6 olarak kayıtlara geçti. 

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.