Emlak Uyarılar Devam ediyor! Gayrimenkulde Stoklar Giderek Artıyor!

Uyarılar Devam ediyor! Gayrimenkulde Stoklar Giderek Artıyor!

Gayrimenkul sektöründe konutlarda ve ofislerde stokların arttığı ile ilgili uyarılar yapılmaya devam ediliyor.

600 Bin Adet Konut Stoku Var

Konut üretiminde ve ofis üretiminde stokların sürekli artış gösterdiği ile ilgili gayrimenkul sektörü temsilcileri tarafından yapılan uyarılar devam ediyor. Coldwell Banker Ülke Başkanı Gökhan Taş tarafından da bu konuda bir açıklama yapıldı. Gökhan Taş, Türkiye’de 600 bin adet konut stoku olduğunu, alınan ruhsatların 1.5 milyon olduğu düşünülürse bu rakamın 2 milyonun üzerine çıktığını söyledi.

İstanbul’daki AVM’lerin Yüzde 20’si Öldü

Coldwell Banker Ülke Başkanı Gökhan Taş, halen ülkemizde 600 bin adet konutun stokta olduğunu, 1.5 milyon adet ruhsat verilmesi ile birlikte bu rakamın 2 milyonu geçtiğini, ofis stoklarının da 1.5 milyon metrekareye ulaştığını, ortalama olarak bir ofisin 100 metrekare olduğu düşünülürse bunun 15 bin adet ofis anlamına geldiğini, 2000’li yılların ilk dönemlerinde yükselen AVM yatırımlarının ise doygunluğa ulaşıp azaldığını, Cushman ve Wakefield’ten yetkililerin İstanbul’da bulunan AVM’lerin yüzde 20’sinin öldüğünü belirttiğini söyledi.

Ekonomik Sıkıntılar Küçük Ofislere Yönlendiriyor

Ekonomik sıkıntılardan dolayı personel azaltmayı tercih etmeyerek daha küçük ofislere geçildiğini belirten gayrimenkul uzmanları bu durumun ofis pazarını olumsuz etkilediğini, ayrıca ofis sahiplerinin de ofislerini kiraya vermek yerine boş kalmasını tercih ettiklerini, kiralamada küçük ofisler tercih edilse de satın alma konusunda bir durgunluk yaşandığını, kiraların düşmesinin de satın almalar üzerinde etki ettiğini söyleyerek gayrimenkul sektöründe bir canlanma yaşanabilmesi için yüzde 18 oranındaki KDV’nin düşürülmesi gerektiğini vurguluyorlar.

2017 Kiracılar için İyi Bir Yıl Oldu

JLL Türkiye Ofis Kiralama Direktörü Mahir Mermer de yaptığı açıklamada İstanbul’da bulunan toplam 5 milyon metrekareden fazla ofisin yaklaşık 1 milyon metrekarelik kısmının boş olduğunu, ayrıca halen inşaatı devam eden ve 2018 yılı içinde bu rakama ilave olacak olan yeni ofislerin 500 bin metrekare olduğunu, bu yıl içinde satışa yeni arz edilecek olan ofis metrekaresi ile beraber bu rakamın 1.5 milyon metrekareye ulaşacağını, 2017 yılının kiraların düşmesinden dolayı kiracılar için iyi bir yıl olduğunu, ancak mal sahipleri için aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını söyledi.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Dilek Demirler
Dilek Demirler - Siyaset ve Dünya kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

20 + 19 =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,637TakipçilerTakip Et