Emlak Üsküdar'da 18 Ayda 180 Dönüm Kentsel Dönüşüme Girecek!

Üsküdar’da 18 Ayda 180 Dönüm Kentsel Dönüşüme Girecek!

TOKİ ile Üsküdar Belediyesi'nin iş birliğinde gerçekleşen kentsel dönüşüm, toplamda Çamlıca Camisi'nin eteklerinde yer alan 180 dönümlük araziyi kapsayacak.

TOKİ ile Üsküdar Belediyesi’nin iş birliğinde gerçekleşen kentsel dönüşüm, toplamda Çamlıca Camisi’nin eteklerinde yer alan 180 dönümlük araziyi kapsayacak.

TOKİ ile Üsküdar Belediyesi’nin ortak çalışması ile düzenlenecek olan kentsel dönüşüm, tüm belediyeler için bir örnek teşkil edecek. 180 dönümlük arazi için 18 ayda kentsel dönüşüm uygulaması hedefleniyor.

Üsküdar’da yer alan Çamlıca Camisi’nin civarında yer alan 180 dönümlük arazi için 18 ay gibi bir süre içerisinde kentsel dönüşüm gerçekleştirilmesi için TOKİ ile Üsküdar Belediyesi ortak çalışmalara başladı.

26 Ağustos Cumartesi günü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki2nin de katılımı ile birlikte kentsel dönüşüm için yıkıma başlayacaklarını belirten Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen, alanın tamamıyla yerinde dönüşüm uygulaması yapılacağını ifade etti. Türkmen, yaptığı açıklamda hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini, yerinden olmayacağını ifade ederken, yapılacak konutların yüzde 78’lik kısmının vatandaşa, yüzde 22’lik kısmının da TOKİ’ye ait olduğunu aktardı.

Vatandaşların Büyük Kısmı Kentsel Dönüşüm’e Evet Diyor!

Türkmen, 250’ye yakın görüşme yapıldığını ifade ederken, karşı gelenlerin sayısının 5’te 1’e tekabül ettiğini ifade etti.

Alan içerisinde toplam 500 adet bina olduğunu ifade eden Üsküdar Belediyesi Başkanı Türkmen, toplam konut sayısının ise bin 500’e tekabül ettiğini ifade etti. Karşı çıkan vatandaşların yıkımı kendilerinin yaparak, inşaatı da kendilerinin yapmak istediklerini; müteahhide kalacak olan payı da imarla talep ettiklerini ifade ederken, bunun bir dönüşüm olmadığını aktardı. Yıkılacak alanda Üsküdar Evleri adlı bir proje gerçekleştireceklerini ifade eden Türkmen, bölgede ikâmet eden vatandaşların yüzde 80’inin dönüşümden memnun olduklarını aktardı.

Türkmen, ilçede devam eden diğer konut projeleri hakkında da bilgi verdi. 7 Dönümlük bir arazi üzerine 174 adet konut, 7 adet iş yeri olmak üzere toplamda 181 bağımsız bölümlük bir inşaatın TOKİ tarafından gerçekleştirildiğini ve yıl sonunda hazır olacağını ifade eden Türkmen, aynı zamanda Birlik Camisi civarında yer alan 38 dönümlük arsa üzerinde de inşaata başlayacaklarını ifade etti. Sadece belediyeye ait olan 3-4 adet şantiyelerinin bulunduğunu ifade eden Türkmen, Nato Yolu’nda yer alan projelerin de yıl sonunda teslim edileceğini aktardı.

Kaçak Binalar 1 Milyon Lira Olacak!

Üsküdar’ın İstanbul’un en eski yerleşim yeri olduğuna dikkat çeken Başkan Türkmen, ilçe sınırlarında yer alan kaçak yapıların, plansız yapıların, projesiz ve ruhsatsız inşaatların çok fazla olduğunu hatırlattı. Türkmen, bu yapılardan 5 katlı bir binanın satışından 300 bin Türk Lirası gelir elde edilemeyeceğini, çünkü kaçak yapıların kimse tarafından tercih edilmediğini aktarırken, kentsel dönüşüm sonrasında Kirazlıtepe’de, Burhaniye’de, Küplüce’de yer alan konutlarında bir tanesinin 1 milyon Türk Lirası’na ulaşacağını aktardı.

Uygulanan kentsel dönüşüm ile alakalı kırmızı çizgilerinin sabit olduğunu aktaran Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen, yapılacak inşaatlarda siteleşmenin yapılmayacağını, mahalle kültürünü devam ettireceklerini ifade etti.

Türkmen, ilçe içerisinde otoparksız konut projelerine izin vermeyeceklerini aktardı. Aynı zamanda kişi başına düşen yeşil alanın 8,8 metrekare olduğunu ifade eden Başkan Türkmen, 2019 seçimlerine kadar ilçe içerisindeki kişi başına düşen yeşil alanın 10 metrekareye kadar yükseleceğini ifade etti.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,436BeğenenlerBeğen
9,088TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,739TakipçilerTakip Et