Türkiye’deki Konut Satışları Hareketliliğini Sürdürüyor!

?stanbul 360

Türkiye genelinde gerçekleştirilen konut satışlarında yeni bir rekor öngörüsü bulunuyor. 2017 yılının başından Kasım ayına kadar olan süre zarfı içerisinde, 2016 yılının satışlarından fazla satış gerçekleştirildi.

Dünya Gazetesi yazarlarından Tevfik Güngör bugünkü yazısında Türkiye genelinde gerçekleştirilen konut satışları hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Açıklamaları değerlendirme niteliğinde olan bu yazıya göre, 2017 yılının bu son günlerini yaşarken, konut satışlarındaki hareketlilik devam ediyor. 2016 Yılının başından Kasım ayına kadar olan süre zarfı içerisinde ülke genelinde toplamda 1 milyon 898 bin konut satışı gerçekleştirilirken, içerisinde bulunduğumuz yılın aynı süre zarfında 1 milyon 276 bin konut satışı gerçekleştirildi.

En Çok Konut İstanbul’da Satılıyor

Buna göre, ülke genelinde satışı gerçekleştirilen her 100 konuttan 16 tanesi İstanbul’da, 14 tanesi Ankara’da, 7 tanesi ise İzmir’de yeni sahiplerini buluyor. 100 konuttan geri kalan diğer satışlar ise ülke geneline dağılıyor.

Yine yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilere göre, bir ay içerisinde ortalama olarak 115 – 120 bin adet konut satışı gerçekleştirilirken, söz konusu olan bu rakamın neredeyse yarısı olan 55 – 60 bin civarı yeni konut olarak satılıyor. Öte yandan her 100 konutun 40 tanesi ise yöntemi ile satın alınıyor.

Yeni konut üretiminin en fazla olduğu illerden biri olan İstanbul’da 2016 yılının başından Kasım ayına kadar 97 bin civarında yeni konut sahibine teslim edilirken, bu yıl yine aynı süre zarfında ise 103 bin civarında yeni konut sahibini buldu.

Tüm bunları yanı sıra ülke genelinde gerçekleştirilen söz konusu bu satışlarda, yabancı yatırımcıların da etkisi bulunuyor. Geçen yıl yine aynı dönemde 16 bin civarında konutun satışı yabancılara yapılırken, bu yıl bu rakam 20 bine ulaştı. Ayrıca yabancılara en çok konutun satıldığı ilin İstanbul olduğu tespit edilirken, Türkiye’den en çok konut alan yabancı milletin de Iraklılar olduğu belirlendi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.