GayrimenkulEks

Türkiye’de Konut Satışlarında Metrekare Fiyatı Yükselişte!

Türkiye’de Konut Satışlarında Metrekare Fiyatı Yükselişte!

Hürriyet Emlak’ın 2017 yılı Ocak ayına dair açıkladığı Emlak Endeksi’ne göre, Türkiye genelinde bir ortalama hesap yapıldığında konutlar 2 bin 735 Türk Lirası üzerinden alıcı buluyor.

Türkiye’nin önemli emlak satış portallarından bir tanesi olan Hürriyet Emlak, bireylerin ya da aracı firmaların gayrimenkul özelliklerine göre ilan oluşturarak gayrimenkul satışı ya da gayrimenkul kiralaması üzerine alıcılar ile buluştuğu, alıcıların da talep ettiği özelliklere göre arama yaptığı bir arama motoru olarak hizmet veriyor. Ülke genelinde bir çok birey ve aracı firma (emlakçı, yatıırım ofisi vb.) ile ortak çalışmalar yürüten Hürriyet Emlak’ın açıkladığı aylık, dönemlik ve yıllık emlak endeksleri de bu yüzden önemli bir yere sahip.

Geçtiğimiz yıla oranla endekste yüzde 12 oranında bir artış olduğunu vurgulayan Hürriyet Emlak yetkilileri, satılık konut fiyatlarında metre kare fiyatının 2 bin 735 Türk Lirası olduğunu bildirirken, ortalama amortisman süresinin de 13 yıl olarak görüldüğünü açıkladı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya şehirlerinde yer alan satılık konut fiyatları göz önüne alındığında metrekarelik fiyat bazında yüzde 12 oranında bir artıl olduğu göze çarpıyor. Kiralık konut fiyatlarına göz atıldığında ortalama metrekare fiyatının 18 Türk Lirası olarak sabit kaldığı görülürken, amortisman yani geri dönüş süresinin de 13 yıl olması, ilgi çekici detaylardan bir tanesi.

İstanbul’da Metrekare Fiyatı 4 bin 491 Türk Lirası!

İstanbul’un 2017 yılı Ocak ayında satışı gerçekleştirilen konutlarına bakıldığında ortalama metrekare satış fiyatının 4 bin 491 Türk Lirası olduğu göze çarpıyor. Son 12 aylık süre zarfında tam yüzde 22 oranında artan gayrimenkul satış fiyatları, İstanbul özelinde kira fiyatlarına yansımıyor.

Benzer Haber:  Dubai'de İlk! Emlak Harcamaları Düştü, Emlak Fiyatları Dibi Gördü!

İstanbul’da satılan bir konutun ortalama amortisman süresi 18 yıl olarak belirlenirken, Şile’de yer alan satılık konut fiyatları yüzde 26, Üsküdar’da yer alan satılık konut fiyatları yüzde 25, Silivri ve Beykoz’da yer alan konut fiyatları ise son 1 ayıl içerisinde yüzde 20 oranında artış gösterdi.

Ankara ve İzmir’de Konut Satış Fiyatları Yükseliyor!

Hürriyet Emlak’ın açıkladığı 2017 yılı Ocak ayı emlak endeksine göre başkent Ankara’da son bir yıl içerisinde konut satış fiyatları metrekare bazında yüzde 8 oranında bir artış göstererek 1.750 Türk Lirası üzerinden alıcı buluyor. Kira fiyatları İstanbul’dan farklı olarak değişiklik gösteren Ankara’da son 1 yıl içersinde kira ücretlerinde de metrekare bazında yüzde 9’luk bir artış söz konusu. Amortisman süresi ortalama 16 yıl olan Ankara’da metrekare bazında kira ücreti ise 17 Türk Lirası olarak bildirildi.

İzmir’deki artış ise yüzde 12 civarında. Ocak ayında İzmir’de yer alan satılık konutlar metrekare bazında 2 bin 429 Türk Lirası üzerinden alıcı bulurken, kiralık konut fiyatlarındaki artış da yüzde 10 oranı ile birlikte metrekare bazında 11 Türk Lirası’na yükseldi. Amortisman süresi en uzun olan şehirlerden bir tanesi olan İzmir’de, 2017 yılı Ocak ayı verilerine göre amortisman süresi 19 yıl.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ