Emlak Turan: Kentsel Dönüşüm Bir Zenginleşme Aracı Değil!

Turan: Kentsel Dönüşüm Bir Zenginleşme Aracı Değil!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kentsel dönüşüm faaliyetlerinde en çok zorlandıkları şehirlerden bir tanesinin İzmir olduğunu ifade etti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kentsel dönüşüm faaliyetlerinde en çok zorlandıkları şehirlerden bir tanesinin İzmir olduğunu ifade etti.

Turan, yaptığı açıklamada kentsel dönüşümün bir zenginleşme aracı olarak görülmesinin büyük bir hata olduğunu, bunun sadece fiziki bir değişim olmadığını, kentsel dönüşümün değer olarak yer alması gereken temel boyutunun insan olduğunu ifade etti.

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yanlış Yorumlanıyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, bugün Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuştu. İzmir’de düzenlenen kurultayda bir takım açıklamalarda bulunan Turan’ın gündeminde kentsel dönüşüm aktivitelerinin yanlış yorumlanması ve bazı kesimler tarafından zenginleşme aracı olarak görülmesi vardı.

Yaptığı konuşmada kentsel dönüşümün hareket noktasının insan olduğunu ifade eden Turan, sorun kaynağının kontrol edilemeyen göç, plansız yerleşim ve nüfus artışında yaşanan yoğunluk olduğunu kaydetti. Bu etkenler sebebinde çarpık kentleşmenin ortaya çıktığını aktaran Turan, Türkiye’nin her şehrinde kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu, bu bağlamda var gücüyle çalıştıklarını ve projeleri hayata geçirdiklerini aktardı.

‘Kentsel Dönüşüm Fedakarlık Gerektirir’

Kentsel dönüşümün önemli bir fedakarlık gerektirdiğinin altını çizen TOKİ Başkanı Ergün Turan, hem kamunun, hem firmaların, hem de vatandaşların kentsel dönüşüm sürecini ‘Gelir elde edici’ olarak değil, fedakârlık duygusu ile yaklaşılması gerektiğini aktardı. Yapılan bu fedakarlık ile kentlerin planlı bir yerleşime kavuşturulması ile gelecek nesillere bu şekilde teslim edilmesinin faydalı olduğunu aktaran Turan, aynı zamanda İzmir’de yaşanan kentsel dönüşüm sorunlarına da değindi.

İzmir’e 4.211 Konut!

Çeşme’de bir kentsel dönüşümün başladığını aktaran Turan, Torbalı, Kemalpaşa, Ödemiş ve Selçuk gibi birçok ilçede sosyal konut üretimi alanında önemli atılımların olduğunu, İzmir genelinde toplam 53,9 hektarlık alan içerisinde 4.211 adet yeni sosyal konut inşaatının devam ettiğini aktardı. Bugüne kadar geçen süreçte İzmir’e toplamda 7 hastane, 20 okul, 17 bin adet konut inşaası gerçekleştirdiklerini ifade eden Turan, 30 bin kişilik Karşıyaka ve Göztepe statlarının da TOKİ tarafından inşa edildiğini belirtti.

54 Şehirde Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor!

Türkiye genelinde 54 farklı şehirde kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini aktaran Turan, bu dönüşümlerin toplamda 72,5 milyon metrekarelik alana tekabül ettiğini, bugüne dek sadece kentsel dönüşüm alanında 135 bin konut ihalesi gerçekleştirdiğini, bir kısmının bitmiş halde olduğunu ve Türkiye’nin kentsel dönüşüm sürecine yaptıkları katkıyı devam ettireceklerini ifade etti.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

15 − four =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,639TakipçilerTakip Et