GayrimenkulEks

Tüketici Sorunları Derneği Maketten Konut Alacakları Uyardı

Tüketici Sorunları Derneği Maketten Konut Alacakları Uyardı

Tüketici Sorunları Derneği: “Mağdur Olmamak İçin İyi İnceleyin”

Tüketici Sorunları Derneği maket üzerinden satışa çıkan konutlar konusunda tüketicilere bir uyarı yaptı. Tüketicilerin alım sonunda mağdur konuma düşmemeleri için projeyi ve şartları iyi incelemesi gerektiğine işaret eden Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, yönetmelikte yapılan yeni düzenlemelere dikkat çekti.

Ön Ödemeli̇ Konut Satışları Hakkındaki Yönetmeli̇k Düzenlendi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Ön Ödemeli̇ Konut Satışları Hakkındaki Yönetmeli̇k kapsamında bazı değişiklikler yapmış düzenleme ardından yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

İşte bu düzenlemenin altını çizen TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, konut projesi üreten firmanın yâda müteahhidin tüketiciye karşı bazı zorunluluklarının olduğunu söyledi. Ön bilgilendirme formu yanında sigorta kapsamında bazı belgelerin tüketiciye verilmesi gerektiğini bildiren Kolçak, “Ön ödemeli satışlarda teminatın verilmesi bir zorunluluktur” dedi.

Maket üzerinden konut alan tüketicilerini bu noktada uyaran başkan, “Binanın tamamlanmasında sigorta güvencesi verilmeyen proje kapsamında, bankaların garanti verdiği projelerden konut alınmalı. Bu konuyla ilgili detaylar üretici firma ya da şahsa mutlaka sorulmalı” şeklinde konuştu. Bu ayrıntıların tüketiciyi koruma amaçlı olduğunu da ifade eden kolçak, “Böylelikle projenin tamamlanamama riski karşısında haklarınızı koruyabilirsiniz” dedi.

Maketten konut satın alırken dikkat edilmesi gereken ayrıntıları da veren Kolçak, yapı ruhsatı, noterde düzenlenecek sözleşme ve tapu şerhi konularına değindi. “Konutun üretilme sigortası bulunmuyorsa, üreticiden bağlı kredi, teminat mektubu ya da bakanlık tarafından onaylanan teminat mektuplarına bakılmalı” diyen Kolçak, ön bilgilendirme formunun da konut alıcısına önceden verilmesi şartlarını anımsattı.

Ön Ödemeli̇ Konut Satışları Hakkındaki Yönetmeli̇kte yapılan düzenleme ardından alıcının 24 ay içerisinde cayma hakkının olduğu açıklanmıştı. Bu noktaya işaret eden Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Ecem Gedikkaya da, tüketicinin gerekçesiz olarak sözleşmeyi iptal etmesi halinde, proje üreten firma ya da şahsa ciddi tutarlarda tazminat ödemek zorunda kalabileceğinin altını çizdi.

Benzer:  Esnafa Müjde! Gecikme Cezaları Siliniyor, Borçlar Yeniden Yapılandırılıyor!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ