Emlak TOKİ'den Polis Okulu Arazisine Konut ve AVM!

TOKİ’den Polis Okulu Arazisine Konut ve AVM!
T

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul'un Etiler ilçesinde yer alan Etiler Polis Okulu'nun bulunduğu araziye ve Bakırköy'de yer alan polis eğitim merkezi arazisine AVM ve konut inşa edilecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul’un Etiler ilçesinde yer alan Etiler Polis Okulu’nun bulunduğu araziye ve Bakırköy’de yer alan polis eğitim merkezi arazisine AVM ve konut inşa edilecek.

Atatürk Havalimanı’nın hemen yanında yer alan ve 81 dönülük bir büyüklüğe sahip olan araziye TOKİ tarafından rezidans ve alışveriş merkezi inşa edileceğinin bilgisi paylaşıldı.

Sözcü’de Özlem Güvenli’nin haberine göre, TOKİ, İstanbul’da kamu kuruluşlarına ait olan araziler yapılaşmaya açılmaya devam ediyor. İlk etapta Bakırköy ilçesinde yer alan Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi’nin arazisi için hazırlanan yeni imar planının askıya çıkması sonrasında, 81 bin metrekarelik araziye konut, ofis ve alışveriş merkezinin inşa edileceğini belirtildi.

Arazi 2015’te TOKİ’ye Devredildi!

Emniyet Genel Müdürlüğü ve TOKİ arasında 2010 yılında imzalanan protokol sonrasında 1978 yılından günümüze kadar polis eğitim merkezi olarak hizmet veren alanda aynı zamanda eğitim binaları, kapalı spor salonu, atış poligonu ve camii yer alıyordu. Bahsi geçen arazinin mülkiyeti 2010 yılında imzalanan protokol sonrasında 2015 yılı itibariyle TOKİ’ye devredildi.

Devir işlemi sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından arazi için bir imar planı değişikliği hazırlandı. Geçtiğimiz gün, yani 25 Ağustos Cuma günü askıya çıkan planda, 81 dönümlük arazi için konut ve ticaret yapıları önem kazandı.

Projenin Yüzde 57’si Konut, Yüzde 43’ü Sosyal Donatı!

Bahsi geçen arazi için konut, rezidans, alışveriş merkezi ve iş merkezinin inşa edilmesinin öngörülmesi ile birlikte, alanın yüzde 57’lik kısmına tekabül eden 46 bin metrekarelik bölümün hem ticaret, hem de konut alanı olarak kullanılacağının bilgisi paylaşıldı. Donatı alanları için arazinin kalan kısmının kullanılacağı projede; 81 dönüm büyüklüğünde olan arazi üzerinde 7 bin metrekare üzerine özel okul, 3 bin 371 metrekare üzerine cami, 15 bin metrekare üzerine ise park inşaası gerçekleştirilecek. Alanın 9 bin 920 metrekarelik bölümü ise yol yapımı için ayrılmış vaziyette.

Konum olarak hava trafiği için riskli bir alanda bulunan arazi için hazırlanan plan değişikliği aşamasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne başvurulmuş, müdürlükten 2015 tarihli karar ile alanın hem hava ile yer arasındaki telsiz haberleşmesine, hem de hava trafik emniyetine olumsuz etki yapması sebebiyle yapılaşma yapılmaması istenmemesi kararı çıkmıştı.

Düzenlemeler sonrasında 5 Ocak 2017 tarihinde, 2015 kararını değiştiren Müdürlük, alana inşa edilecek yapıların hem çatısında, hem de cephesinde elektromanyetik yansıtıcı özelliği bulunmayan metal kullanılmaması ve en yüksek noktasının da 68 metreyi geçmemesi koşulu ile izin verildiğini aktardı.

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu’da İBB’nin!

2014 yılında riskli alan ilan edilmesi sebebiyle Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile kapatılan Etiler Polis Meslek Yüksekokulu da 32 bin metrekarelik alanı ile İstanbul genelinde yer alan en değerli arazilerden bir tanesi olma özelliğini koruyor. Kapatılma işlemi sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen arsanın bedeli ise 430 milyon Türk Lirası’na tekabül ediyor.

İBB’nin araziyi devralması sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planı değişikliği yaparak alanı ticaret ve hizmet alanı olarak ilan etmesi ile birlikte, yapılacak inşaat için yükseklik de tamamen serbest bırakıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Etiler’de yer alan bu arazi için de ‘Hasılat Paylaşımı Yöntemi’ ile satışa çıkartmaya hazırlanıyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,230TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,784TakipçilerTakip Et