TOKİ Başkanı Turan Her Projede Emeklilere Konut Ayrıldığını Açıladı

TOKİ Başkanı olan Ergün Turan yapmış olduğu bir açıklamasında hayata geçirilmiş olan her projeden ev sahibi olmayan emekliler için ev ayırmış olduklarını ifade etti.

TOKİ Başkanı olan Ergün Turan yapmış olduğu bir açıklamasında hayata geçirilmiş olan her projeden ev sahibi olmayan emekliler için ev ayırmış olduklarını ifade etti. Ayrıca 240 aya kadar vade imkânı sağladıklarını belirten Turan, taksitlerin 300 Türk Lirasından başladığını da açıkladı.

TOKİ Başkanı olarak görev yapan Ergün Turan konu üzerine bir açıklamada bulundu. Turan açıklamasında, orta ve dar gelirli olanların bir ev sahibi olabilmesi adına çalışmalar yürüttüklerini anlatırken, bu çalışmada yaklaşık olarak 800 adet konuta ulaşmış olduklarını belirtti. Bu durumda TOKİ modeli olmasaydı 600 bin vatandaşın konut sahibi olamayacağını da ifade eden Ergün Turan, özellikle de ev sahibi olamayan emekliler için her projeden ayırmış oldukları konut oranının yüzde 25 civarında olduğunun, 240 aya kadar vade sağlandığının ve taksitlerinin de 300 TL gibi bir fiyattan başlıyor olduğunun da altını çizdi. Bu yılın Nisan ayı itibari ile ihale sürecinde olan ve ihale edilmiş olan evlerinin sayısının ise 783 binin üzerinde olduğunu açıklamalarına ekledi.

2017 yılında 65 bin civarında kontun ihale edileceğini belirten Turan, konutların il il açıklanmış olduğunu da anlattı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 12 bin 750, Marmara Bölgesi’nde 12 bin 716, Karadeniz Bölgesi’nde ise 10 bin 395 adet konut yapılacağını ifade etti. Söz konusu olan bu rakamın 15 bin civarı yani yüzde 25’lik kısmı ise ev sahibi olmayan emekliler için ayrılacağını anlatan Turan, bu yıl hayata geçirilecek olan projelerde 1 oda 1 salon daire tiplerinin azaltılmış olacağını da vurguladı. Yapılan kura sonucunda konut sahibi olmaya hak kazanan emeklilerin ve dar gelir sahiplerinin 2 oda 1 salon daire tipleri için ödeme planı çıkarılacağını ve maliyeti 120 ile 170 bin TL arasında değişiklik gösteren bir ödeme planı uygulanacağını da belirtti.

Ergün Turan tüm bunların yanı sıra açıklamalarında emekli hak sahiplerinin kura çekilişi ile belirleneceği belirterek, bu kategoride hak sahibi olamayan emeklilerin diğer kategoride yeniden kuraya katılabileceklerini de dile getirdi.

İnşaat sektöründe öncü kuruluşlardan biri olan TOKİ, 2023 yılı sonuna kadar 500 bin konut hayata geçirmeyi hedefliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.