Emlak TAV Havalimanları Yeni Anlaşmasını Suudilerle Yaptı

TAV Havalimanları Yeni Anlaşmasını Suudilerle Yaptı

TAV Havalimanları Suudi Arabistan’a çıkarma yaptı.

TAV Havalimanları İkinci Kez Sahneye Çıktı

TAV Havalimanları, Suudi Arabistan’la anlaştı. Suudi Arabistan Yanbu Prens Abdul Mohsin Bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklayan TAV Havalimanları, 30 sene boyunca işletme hakkını elde etti.

TAV Havalimanları bu kapsamda partneri olan Al Rajhi Grubu ile birlikte hareket edeceğini açıkladı. Suudi Arabistan’da bulunan Yanbu’daki havaalanının gelişim ve işletilmesi sürecinde iş birliği halinde olacakları öğrenilen iki şirket, Suudi yetkililerle anlaşma kapsamında tokalaştı.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi ile yapılan anlaşma neticesinde şirket otuz yıl boyunca Uluslararası Havalimanı’nın işleticisi olarak boy gösterecek. Bu kapsamda Yanbu Prens Abdul Mohsin Bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı için düğmeye basan TAV Havalimanları, yeni terminalin üretilmesini sağlayacak. Üretim aşaması ardından ise 30 yıl boyunca havaalanını uluslararası standartlarda işletecek.

TAV Havalimanları, Ülkenin En Önemli Şehrindeki Havalimanını İşletecek

Endüstrisiyle dikkatleri çeken Yanbu şehri Suudi Arabistan için önemli bir merkez konumunda. Gelişmiş endüstrisi yanında kentte bulunan liman ülkenin dışarıya açılan en önemli kapısı. Böyle önemli bir kentte 30 yıl boyunca havaalanı işletmecisi olarak yer almak şirketin prestijini arttıracak. İlk havaalanı işletme anlaşması Medine şehrinde hayata geçmişti.

TAV’ın hedefi yeni yılda yolcu kapasitesini arttıracak projeler üretmek olarak ifade ediliyor. Bu kapsamda yeni projenin tamamlanması hedeflerin yakalanabilmesi noktasında büyün önem taşıyor.

2017 yılında 1 milyon 200 bin kadar yolcuya hizmet edeceği ifade edilen Yanbu Havalimanı, yatırımlar ardından yükselişe geçirilecek. Yeni havalimanı terminalinin ilk fazının tamamlanmasıyla toplam yolcu taşıma kapasitesi 3 milyonu bulacak.

Şirket ülkede 2012 yılından bu güne Medine Havaalanının işletilmesi faaliyetlerini sürdürüyor. Şirkete ait hizmet kolları ise ülkenin farklı şehirlerinde bulunan havaalanlarında kendini gösteriyor. Bu hava alanları içerisinde Suudi Arabistan’ın en önemli havalimanlarından Cidde, Riyad ve Damman gibi işletmeler bulunuyor.

Avatar
Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,457BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,154TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,773TakipçilerTakip Et