Tapulardan Sonra Mimari Projelerde Online Platforma Taşınıyor!

Belediyeler ya da yetkili kurumlar, kat irtifakı ve kat mülkiyeti konularında kullanılan mimari projeleri artık tapu müdürlüklerine iletecek. Projeler, elektronik ortama aktarılacak.

Belediyeler ya da yetkili kurumlar, kat irtifakı ve kat mülkiyeti konularında kullanılan mimari projeleri artık tapu müdürlüklerine iletecek. Projeler, elektronik ortama aktarılacak.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, kat irtifakı, kat mülkiyeti gibi işlemlerde kullanılan mimari projelerin belediyeler ya da yetkili kurumlar vasıtası ile taratılarak tapu müdürlüklerine iletileceğini aktardı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı tarafından yayınlanan 1.777 sayılı ve 24 Ağustos 2017 tarihli genelge ile birlikte kat irtifakı ve kat mülkiyeti işlemleri sırasında kullanılan mimari projelerin belediyeler veyahut yetkili kurumlar aracılığı ile taratılacağını ve tapu müdürlüklerine iletileceğini duyurdu.

Konu hakkında açıklama yapan Özelmacıklı, 31 Aralık 2017 tarihine kadar projelerin mimariproje.tkgm.gov.tr adresine gönderileceğini, online platformda muhafaza edilecek olan projelerin işlemleri kolaylaştıracağını ve hızlandıracağını belirtti. Bodrum katlar da dahil olmak üzre bütün kat planlarının ve inşaat alanlarının gösterildiği, kat irtifakına ve kat mülkiyetine geçiş aşamasında bağımsız bölüm yerlerini ve paylaşım tablosunu içerdiğinin belirtildiği projelerin mimari proje olarak tanımlandığını aktaran Özelmacıklı, mimari projenin gayrimenkul satış işlemleri esnasında oldukça önemli olduğunu aktardı.

Bağımsız bölümün normalde kaç metrekare olduğunun ve hangi daire olduğunu tapu senedine bakaran anlaşılamayacağını belirten Özelmacıklı, yapının yaşının kaç olduğunun, ilgili mülkün hangi cephede olduğunun, tapu senedi vasıtası ile öğrenilemeyeceğini, bu bilgilerin mimari projede yer aldığını aktardı.

Gayrimenkul Değerleme Aşamasında Rapor Mimari Projeye Göre Hazırlanır

Sahip olunan ya da satın alınacak mülkün değerinin belirlenmesi adına hazırlanan ve Türkiye’de özellikle bankaların temin edilecek konut kredisi değerinin hesaplanması adına gayrimenkul değerleme uzmanı görevlilerine hazırlattığı ekspertiz raporlarında, değerleme raporuna konu olan gayrimenkulün mimari projesi incelenerek, rapor hazırlanıyor.

Online Platform, Gayrimenkul Sektörüne Açılmalı

Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde hayata geçirilen projenin gayrimenkul danışmanlarına da açık olması gerektiğini belirtirken, sistem sayesinde alıcıların kaç metrekare bir mülk satın aldığını bilebileceğini ve ortak kullanım alanlarının satış ve kiralama işlemlerinin ortadan kalkacağını ifade etti.

Hazırlanan sistem sayesinde ev satın alan kişinin, sistem ile istediği kişiye daire planı gönderebileceğini ifade eden Özelmacıklı, sistemin geliştirilmesi ile birlikte projelerden ölçü alınabileceğinin, katların ayrı gösterilebileceğinin ve mülkleri uydu görüntüsü vasıtası ile üç boyutlu olarak gösterilebileceğinin bilgisini aktardı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.