Emlak Tapu İşlemleri İnternete Taşındı, İnternetten Tapu Dönemi Başladı!

Tapu İşlemleri İnternete Taşındı, İnternetten Tapu Dönemi Başladı!

Tapu Müdürlüğü'ne gitmeden, internet üzerinden sahip olunan tapuların yönetilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü önemli bir çalışmayı hayata geçirdi.

Tapu Müdürlüğü’ne gitmeden, internet üzerinden sahip olunan tapuların yönetilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü önemli bir çalışmayı hayata geçirdi. Artık tapu ile alakalı tüm işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesi mümkün!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen bu yeni uygulama sayesinde vatandaşların işlerini kolaylaştırmanın yanında tapu müdürlüklerinde oluşan iş yükünün de hafifletilmesi hedefleniyor. İnternet üzerinden tapu işlemlerini halleden vatandaşlar, tapu dairesine sadece imza atmak için gidecekler.

Web-Tapu adı verilen bu yeni uygulama, E-Devlet sistemi üzerinden kimlik doğrulama sistemi sonrasında vatandaşlar tarafından kullanılabilecek. E-Devlet sisteminden kimlik doğrulaması yapan vatandaşlar, yeni uygulama olan Web-Tapu sistemine yönlenecekler. Bu sistemde sahip oldukları taşınmazlara ait tüm bilgileri görüntüleyebilen vatandaşlar, tapu devri öncesinde yapılacak başvuruların Web-Tapu aracılığı ile yapılması ile Tapu Müdürlüğü’nde yapılacak işlemlerin önemli kısmını online bir şekilde halletmiş olacak.

Yeni Dolandırıcılık Önlemi!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen bu yeni sistem ile birlikte vatandaşların maruz kaldığı dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerinin de önemli ölçüde önüne geçilecek. Hayata geçirilen uygulamayı kullanarak sisteme giriş yapan tapu sahipleri, sahip oldukları tapu için işlem yapılamama yönünde beyanda bulunarak, sahip oldukları mülkleri güvence altına alabilecekler. Sistem üzerinden yapılan her işlemde de vatandaşa SMS ile bilgi verilecek. Bu sayede tapu sahipleri, sahip oldukları mülkleri güven altında tutabilecekler.

Ödemeler İçin Online Sistem!

Hazırlanan Web-Tapu sisteminde vatandaşlar tarafından yapılan memurlar, bilgisayarları başındaki yetkili memurlara iletilecek. Memurlar, gerekli aşamaları tamamladıktan sonra gerçekleştirilecek işlem için tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli gibi bilgiler tapu sahibine SMS olarak gönderilecek. Gönderilen bu SMS ile birlikte vatandaşlar sisteme giriş yaparak gerekli ödemelerini yapabilecekler. Aynı zamanda imza tarihi ve saati de vatandaşa gönderilen SMS ile bildirilecek. Bu sistem sayesinde vatandaşlar imzaya gitmeden önce harç, döner sermaye gibi ücretleri online ödeme seçeneği ile sistem üzerinden gerçekleştirebilecek.

Hazırlanan Web-Tapu sisteminin vatandaşların zaman kaybını en aza indirgemek, işlemleri daha hızlı hale getirmek ve dolandırıcılığın ve sahteciliğin önüne geçebilmek adına önemli kazanımlar getireceği ön görülüyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,436BeğenenlerBeğen
9,088TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,739TakipçilerTakip Et