GayrimenkulEks

Tapu Harcında Yeni Bir Döneme Adım Atılıyor

Tapu Harcında Yeni Bir Döneme Adım Atılıyor

Maliye Bakanlığı’nın artık tapular ile alakalı yetki alabilmesine ilişkin yasa tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu.

Maliye Bakanlığı’nın tapular ile ilgili yetki alabilmesi için gerekli olan yasa teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu. Sunulan bu teklif ile inşaat sektörü rahat bir nefes alacak gibi.
Maliye Bakanlığı’nın tapu harcına dair yapacağı düzenleme için yetki almasını kapsayan yasa tasarısı bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu. Bu teklifin komisyonda kabul edilmesi halinde artık Maliye Bakanlığı, tapu harçlarında farklılık yapabilecek. Yabancı uyruklu insanlara gayrimenkul satışında ise KDV istisnası gelmesi de sunulan teklifin alt maddeleri arasında yer alıyor.

Damga vergisi adı altında alınan ve inşaat sektöründeki üreticilere oldukça büyük bir yük olan vergi üzerinde indirim yapmayı planlayan Maliye Bakanlığı, yapılacak olan bu indirim sayesinde hem mükellefler için, hem de konut ya da iş yeri satın alan vatandaşlar için daha ekonomik şartlarda gayrimenkul sahibi olmalarının önünü açmış olacak.

Tapu Harcı ile Hem Alıcı, Hem de Satıcı Rahat Bir Nefes Alacak

Yüzde 2 olarak bilinen ve yüzde 1’i gayrimenkulu satan kişiden, yüzde 1’i de gayrimenkulu satın alan kişiden temin edilen bu harç; oran olarak küçük gözükse de 150 bin Türk Lirası tutarındaki bir menkul için hem alıcı, hem de satıcı için 3 biner Türk Lirası’na tekabül ederek ortalama 6 bin Türk Lirası tutarında bir masrafa tekabül ediyor. Maliye Bakanlığı da bu tutar üzerinde bir indirime giderek, iki taraflı bir rahatlama yapmayı planlıyor.

Benzer Haber:  Konut Fiyatları En Çok Bursa'da Arttı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan teklif eğer onaylanırsa, hem satıcının, hem de alıcının yüzünü güldürecek gelişmeler gelerek, tapu harcında indirime gidilmesi planlanıyor.

Gelişmelerden haberdar edeceğiz.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ