EmlakSPK Sınavından Alınan Puanın Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

SPK Sınavından Alınan Puanın Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

SPK sınavları, Sermaye Piyasası kurulu tarafından, Sermaye Piyasası alanında hizmet vermek isteyen personel ihtiyacını karşılamaya yönelik, yılda 3 kez (Ocak, Mayıs ve Eylül) düzenlenen yeterlilik sınavlarıdır.

SPK sınavları, Sermaye Piyasası kurulu tarafından, Sermaye Piyasası alanında hizmet vermek isteyen personel ihtiyacını karşılamaya yönelik, yılda 3 kez (Ocak, Mayıs ve Eylül) düzenlenen yeterlilik sınavlarıdır.

Lisanslama sınavları olarak bilinen SPK sınavlarında adaylar farklı derslerden sınavlara tabi tutulur.

Adayların; başarılı olabilmeleri ve lisans almaya hak kazanabilmeleri için, her dersten ortalama 60 puan alması ve derslerin toplam ortalamasının 70 puan olması gerekir. Adayların tercih edecekleri kadrolara göre uygulanan lisans sınavlarına (Adayların farklı lisanslara sahip olabilmek adına; Düzey 1, Düzey 2, Düzey 3 Sınavları, Konut ve Gayrimenkul Değerleme Sınavları, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Sınavları ve Türev Araçları Sınavlarına katılmaları gerekiyor.

Lisanslar adayların farklı konularda bilgi sahibi olduğu gösterir belge olarak kabul ediliyor) katılım sağlamaları ve başarılı olmaları gerekiyor. Başarılı olan adayların almaya hak kazandığı lisanslar 4 yıl süre ile geçerli olur. Adaylar 4 yıllık süreyi geçirdiklerinde yeniden sınavlara katılım sağlayarak lisanslarını yenilemelidir. Adayların; lisans yenileme sınavlarına katılım sağlamamaları durumunda, daha önceden almaya hak kazandıkları lisansları geçerliliğini kaybedecektir.

SPK Sınavları ile Lisans Yenilenmezse Ne Olur

Lisans süreleri dolan adaylar, belirlenen başvuru şartları doğrultusunda sınav ücretlerini yatırmaz ya da sınava katılım sağlamazlarsa; görev yaptıkları kadrolar için gerekli şartları yerine getirmiyor sayılırlar. Bu durumda kişinin çalıştığı iş ve kadrosu tehlikeye girebilir. Lisans yenilemek için düzenlenen SPK sınavlarında; adaylar, farklı alanlarda hizmet gösterebilmek adına kendilerinden talep edilen lisanslara sahip olmalıdırlar.

Daha önceden lisans sahibi olmayan adaylar için SPK sınavları, lisans sahibi adaylara göre daha önemsiz olarak nitelendirilebilir. Ancak lisansı sayesinde faaliyet gösteren adaylar için, lisanslarını yenilememek kariyer bitişi olarak ifade edilebilir.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

8 − seven =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,456TakipçilerTakip Et