SPK Sınavı Ne Zaman?

SPK, yani Sermaye Piyasa Kurulu Sınavına girecek olan adayların merak ettiği detayların başında SPK sınavı ne zaman? sorusu yer alıyor.

SPK, yani Sermaye Piyasa Kurulu Sınavına girecek olan adayların merak ettiği detayların başında SPK sınavı ne zaman? sorusu yer alıyor.

Bunun yanında SPK Sınavına dair merak edilen sınav başvurularının nasıl yapılacağı ve nereye başvurulacağı da detaylar içerisinde yer alıyor.

SPK Sınavı Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu sınavı, sermaye piyasası olanlarında yöneticiler, türev araçlar personeli, ihtisas personelleri, değerleme uzmanları, kredi derecelendirme uzmanları ve kurumsal yönetici değerlendirme uzmanları olarak, bireylerin yeterliliklerini ölçme amacı taşır. Bu ölçmeler mesleki bilgi ve yeterliliklerinin yanı sıra tecrübelerini de ortaya koyar ve çalışanlar lisans belgelerini almaya hak kazanırlar.

SPK Sınav Başvuruları Nasıl Yapılır?

Lisanslama sınavlarına ilk kez girecek adayların sınav başvuru sistemine üye olmaları gerekmektedir. Daha önce üye olmuş adayların tekrar böyle bir işleme ihtiyacı yoktur.

Sınava ilk kez başvuracak bireylerde şu belgeler aranıyor;

  • Fotoğraflı ve imzalı eksiksiz doldurulmuş imzalı Kayıt Formu,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Sınav ücreti yatırıldıktan sonra, yatırıldığına ilişkin dekont,

Sınav başvuruları spk.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır. Sınavlara yalnızca internet üzerinden başvuru kabul ediliyor. İnternet adresinde yer alan Kayıt Formunun ilgili bölümleri dikkatlice okunmalı ve işlem adımları bu açıklamalar doğrultusunda devam etmelidir. TC kimlik numarası gerekli olduğu için TC vatandaşı olan bireyler TC numaralarını yazarken, TC vatandaşı olmayan bireyler pasaport numaralarını 11 haneli olana kadar sonuna 0 (Sıfır) koyarak yazmalıdırlar. Form eksiksiz doldurulduktan sonra gerekli butona tıklanarak başvurunun onaylanması gerekmektedir. Onay vermeden önce bilgilerde değişiklik yapılabilir. Fakat onay yapıldıktan sonra bilgilerde değişiklik yapmak mümkün değildir.

SPK Sınavı Ne Zaman?

Kurul tarafından düzenlenen SPK lisanslama sınavları bir aksilik olmadıkça, böyle bir durum belirtilmedikçe her sene ocak, mayıs ve eylül aylarında yapılıyor. Lise, ön lisans ve lisans mezunlarının girebildiği sınavlarda baraj puanı 70’tir. Bu puanı alan adaylar lisanslama belgesini almaya hak kazanır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.