GayrimenkulEks

Site Yönetiminin Masraf Dağılımında 5 Önemli Kural

Bir özel sitelerin yönetiminde, masraf dağılımı gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar vardır. Adaletli bir masraf dağılımı gerçekleştirebilmek için dikkatli olmak gerekir.

Site Yönetiminin Masraf Dağılımında 5 Önemli Kural

Bir özel sitelerin yönetiminde, masraf dağılımı gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar vardır. Adaletli bir masraf dağılımı gerçekleştirebilmek için dikkatli olmak gerekir.

Bir özel sitenin ortak kullanım alanları, genellikle ortak masraflara neden olur. Bu masrafların tespit edilerek kat maliklerine haber verilmesi görevi ise site yönetimine aittir. Fakat bu aşamada adaletli bir masraf dağılımı yapabilmek için uyulması zorunlu olan kurallar vardır.

  • Araç Sayısına Göre Dağılım Yapmak

Kat maliklerinin bir aracının olması ya da olmaması ve yahut da kaç tane aracı olduğu, masraf dağılımı belirleyici unsurlardan biridir. Otopark görevlisi, kullanılan elektrik, otopark temizliğin için yapılan masrafları adaletli bir şekilde dağıtabilmek adına maliklerin araç durumuna dikkat edilmesi gerekir.

  • Dairelere Göre Dağılım Yapmak

Adaletli bir masraf dağılımı yapılırken, dairelerin kapladığı alan, oda sayısı, metrekaresi ve o dairede yaşayan birey sayısı gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Bahsi geçen tüm bu unsurlar, ortak elektrik ve yakıt kullanımı, site giriş çıkışları için kart çıkarılması gibi işler, masraflara etki eder.

  • Ekstra Masrafların Dağılımı

Özel sitelerde bazen bazı blokların kazan dairesinin arızalanması, bazı dairelerin kiler dolabının yenilenmesi ya da kalorifer peteklerinin değiştirilmesi gibi ekstra masraflar meydana gelebilir. Bu gibi durumlar bazen yalnızca bir daireyi bağlarken bazen tüm binada yaşayan kat maliklerini bağlayabilir. Bu gibi durumlarda yönetim tarafından notlar alınması ve ona göre dağılım yapılması gerekir.

  • Masraf Dağılımı Gerçekleştirildikten Sonra Ödemelerin Takip Edilmesi

Masraf dağılımı ayrıntılı bir şekilde belirtildikten sonra kat maliklerine bildirilmelidir. Akabinde kat maliklerinin kendilerine düşen bu masrafları ödeyip ödemediklerine dikkat etmek gerekir. Ödemeler düzenli olarak takip edildiği takdirde adaletli bir şekilde dağıtım yapılmış olur

  • Masraf Dağılımının Kanunlara Uygun Olması

Bazen masraf dağılımlarında bir takım problemler yaşanabilir. Bu gibi problemlerin önüne geçebilmek için yönetimle alakalı kanunlara uygun bir şekilde her aşamanın gerekçelendirip faturalandırılması gerekir.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Avrupalıların Yerini Ortadoğulu Emlak Yatırımcıları Aldı!
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ