Senetli Satışı Tercih Edenler, Konut Kredisinden Daha Çok!

GYODER, 2017 yılının ikinci çeyrek raporunu açıkladı. Açıklanan bu raporda özellikle markalı projelerden yapılan konut satışlarının yüzde 51,58’lik kısmı senet ile gerçekleşti.

Bankalar arasındaki mevduat faizi yarışının kızıştığı dönemlerde durumun acısı konut kredisi faiz oranlarını yükseltmiş, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların hayalleri ise faiz yarışının sonrasına sarkmıştı. Konut kredisi faiz oranlarında yaşayan bu yükselme, vatandaşların konut sahibi olma aşamalarında bankalardan değil, firmalardan destek almasına ortam yarattı. Gyoder tarafından hazırlanan 2017 yılının ikinci çeyrek raporuna göre vatandaşların senetle konut satın alma oranlarında önemli bir yükselme hakim.

Markalı Konut Projelerinde Senetle Konut Satışı Trendi

Özellikle markalı konut projelerini temeline alarak hazırlanan raporda, satışların yüzde 5,61’lik kısmı yabancı yatırımcılara gerçekleştirilmiş oldu. Aynı dönem içerisinde peşinat kullanım oranı yüzde 17,96 olarak kayıtlara geçerken konut kredisi ile ev satın alan vatandaşlar yüzde 30,46’lık oranda kaldı. Senet kullanarak konut satın alan vatandaşlar ise yüzde 51,58 ile en yüksek pay dilimine sahip olmuş oldu.

Konut satışlarında aynı dönem içerisindeki stok erime hızı ise yüzde 3,78 olarak kayıtlara geçti.

Yabancıya Konut Satışında 2016’ya Göre Azalma Var

2016 yılının aynı dönemine oranla yabancıya konut satışı oranlarında da önemli bir azalma var. 2016 yılının ikinci çeyreği içerisinde satılan konutların yabancıya satılma oranı yüzde 23,15’iken, bu oran 2017 yılı için aynı dönem içerisinde yüzde 5,61’e kadar gerilemiş durumda.

Raporda ikinci çeyrekte olan hareketlenmenin ve yavaşlamanın kaynağı olarak 16 Nisan Referandum’u ve mayıs ayı sonrasındaki ramazan ayı gösterilirken, referanduma kadar olan süreçte konut kredisi ve konut satışlarında hareketli bir dönemin geçirildiğini, Mayıs ayı itibariyle hem mevsimsel yavaşlama, hem de Ramazan ayı sebebiyle yavaşlama trendinin hakim olduğu belirtildi.

İkinci çeyrek içerisindeki en büyük daralmanın konut piyasası için ipotekli konut satışlarında yaşandığının belirtildiği raporda, ilk çeyreğe oranla yüzde 4’lük bir düşüş olduğu ifade edildi. İlk çeyrekteki oran, toplam satışlara oranla yüzde 38,4 olurken, ikinci çeyrekte bu oran yüzde 36,6 olarak kayıtlara geçti. Bu durumun en önemli sebebi olarak bankaların faiz yarışını işaret eden raporda, aynı dönem içerisinde ilk defa satılan sıfır konutlarda da ilk çeyreğe oran ile yüzde 3’lük bir artış görüldüğü belirtildi.

İkinci El Konut Stoğu Büyüdü

2016 yılının ilk yarıyılına göre, ikinci el satılık konut sayısında adet olarak yüzde 5’lik bir artış olduğunun ifade edildiği raporda, ilk çeyreğe göre yüzde 25’lik yabancı konut satış artışının 5.325 adette kaldığı ifade edildi. En büyük payın Suudi Arabistan’dan gelen gayrimenkul yatırımcılarına satıldığının ifade edildiğinin belirtildiği raporda, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs Ayı Konut Fiyat Endeksinin yıllık artışının yüzde 13,13’ten yüzde 12,58’e kadar gerilediği de ifade edildi.

GYODER tarafından 2017 yılının ikinci çeyreği için hazırlanan rapora aşağıda yer alan bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

http://www.gyoder.org.tr/img/mc-content/20170907172958_2751gyoder-gosterge-2.-ceyrek-2017.pdf

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.