Emlak Sektör, Nüfustan Hızlı Büyüyor!

Sektör, Nüfustan Hızlı Büyüyor!

Yılın ikinci yarısı için projeksiyon hazırlığı yapan ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Türkiye'de emlak sektörünün Türkiye nüfus ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade etti.

Yılın ikinci yarısı için projeksiyon hazırlığı yapan ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Türkiye’de emlak sektörünün Türkiye nüfus ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade etti.

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, geçtiğimiz yıl içerisinde toplam 1 milyon 340 bin adet konut satışı gerçekleştiğini ifade ederken, bu sayının Türkiye’nin mevcut nüfus artış hızının 2.5 katı kadar büyük olduğunu belirtti. 1 milyon 340 bin adet satışın sadece ruhsatlı binalar için geçerli olduğunu aktaran Atalay, ruhsatsız satışların da konuya dahil edilmesi ile birlikte rakamın daha fazla yükseldiğini aktardı.

Geride kalan 5 yıllık süre zarfında ortalama 3,5 oranında büyüme gösteren gayrimenkul sektörünün geçtiğimiz yıl nüfus artış hızının 2.5 katı kadar büyüdüğünü aktardı. Atalay, 2016 yılında 1 milyon 340 bin adet konut satışı gerçekleştiğini ifade ederken elde edilen bu büyüme başarısının temel sebepleri olarak da kentsel dönüşüm çalışmalarını ve rant kazanmış bölgelerdeki yeniden yapılanma çalışmalarının yer aldığını aktardı.

Son zamanalarda konut satın alım süreçlerinin kolaylaştığını hatırlatan Atalay, ülke genelinde konut satın alma yaşının 35 yaşı ortalamasına kadar düştüğünü belirtirken, artık birikim gerektirmeyen konut satın alım süreçlerinin de gerçekleştiğini aktardı.

Kredi Faizleri Düşünce Satın Alma Yaşı Gençleşti

Atalay, yaptığı açıklamalarda konut kredisi faizlerinde yaşanan düşmenin, faiz oranlarında yükselmenin ve finans gücüne kavuşmuş olan güçlü müteahhitler ile yapılan büyük konut projelerinin de bu süreç için önemli destekçiler arasında olduğunu belirtirken, aynı etkilerin konut fiyatlarında bir yükseltme yarattığını aktardı.

Geçmiş dönemlerde, ruhsatsız binaların satış oranlarının, ruhsatlı satışların yüzde 40 civarında seyrettiğini aktaran ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, açıklanan rakamların sadece ruhsatlı konut satışlarını baz alarak hesaplandığını, ruhsatsız satışlar hakkında kesin bilgilerin bulunmadığını ifade etti. Atalay, şehirleşmenin artmasının ruhsatsız bina sayısında önemli bir düşüş ivmesini ortaya çıkarttığını ifade ederken, aynı zamanda bunun istatiksel değişiminden de bahsetti. Ruhsatsız bir gecekondunun yıkımının toplam konut sayısında bir azaltma yaşatmadığını aktaran Atalay, gecekondu yerine yapılan ruhsatlı binanın konut sayısını artırdığını ifade etti.

Minamilizim Değer Kazanıyor

Atalay, son dönem trendlerinin metrekare bazında düşüşe sebep olduğunu belirtirken, geçmiş dönemler 3+1 özellikte ve 100 metrekarenin üzerinde konutların yoğun talep gördüğünü belirtirken, günümüzde bu büyüklüğün 60 metrekare büyüklüğünde ve 1+1 planda konutlara kaydığını ifade etti. Bu durumun arsa başına düşen konut sayısını da artırdığını ifade eden Atalay, KDV indirimi süresinin uzatılması halinde yıl sonuna kadar gayrimenkul sektörünün yüzde 3 civarında bir büyüme kaydedeceğini aktardı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,437BeğenenlerBeğen
9,085TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,738TakipçilerTakip Et