EmlakSatılık Listenizi Hızlı Pazarlamanız İçin 7 Aşamalı Pazarlama Taktiği!

Satılık Listenizi Hızlı Pazarlamanız İçin 7 Aşamalı Pazarlama Taktiği!

Teknolojinin oluşması ve gelişmesi ile birlikte hayatımızda birçok şey değişmeye başladı. Bu değişime tabii ki gayrimenkul sektörü de oldukça hızlı bir şekilde ayak uydurdu ve adapte oldu.

Teknolojinin oluşması ve gelişmesi ile birlikte hayatımızda birçok şey değişmeye başladı. Bu değişime tabii ki gayrimenkul sektörü de oldukça hızlı bir şekilde ayak uydurdu ve adapte oldu.

Bu sektördeki bazı profesyoneller satılık listelerini pazarlamada yalnızca 3 aşamaya bağlı kalırlar. Girişe satılık ilanı asarlar, birçok internet sitesine satılık ilanı koyarlar ve dua etmeye başlarlar. Fakat bu 3 aşama, başarılı olmak için yeterli olmayabilir. Artık insanlara ulaşmak için o kadar fazla ve faydalı yöntem ortaya çıktı ki, insanlar ilan asıp, internete reklam koyarak emlak sektöründe var olduğunu düşünen emlakçılar ile iletişime geçmeyi dahi düşünmemeye başladılar.

Peki bunun önüne nasıl geçilecek? Doğru bir emlak pazarlaması yapmak nasıl mümkün olur? Hangi adımları, hangi sıra ile ilerlememiz gerekir? İşte sektörde satılık listelerin pazarlamasını gerçekleştirebilmek için 7 aşamalı yöntem…

Fiyat Belirleme Aşamasına Önem Verin!

Fiyat, pazarlamada önemli bir fonksiyon olarak görülür. Bir gayrimenkulü doğru bir şekilde fiyatlandıramazsanız, o gayrimenkulü satamazsınız. Bu aşamada emlak profesyonelleri, gayrimenkul sahiplerini doğru bir şekilde yönlendirecek fiyatlandırma yapmak ve pazar uzmanı olmak zorundalar gibi davranılsa da, fiyat belirleme işlemleri gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılmalıdır. Bir evin yaşı, bulunduğu konum, bakım durumu, yakın çevresinde yer alan benzer özelliklerdeki konut fiyatları, sosyal olanak, hastane ve otopark gibi alanlara olan uzaklığı gibi birçok kriteri baz alarak hazırlanan ekspertiz raporu sayesinde bir evin gerçek satış değerini hesaplanarak size teslim ediliyor. Lakin bu raporun hazırlanması aşamasında emlakçıların ya da mülk sahiplerinin cebinden para çıkacağı için bu aşama internet sitelerinden benzer evlere bakarak bir fiyat belirleme yöntemi ile geçiştiriliyor. Sonuçta da verilmiş olan uygun fiyat, gayrimenkulün pazardaki değerini doğru olarak belirlemeye yardımcı olmadığı için satıcı kişinin zarar etmesine sebep oluyor.

Satacağınız Gayrimenkulü Tanıyın!

Yapılan satışın, pazarlamanın özelliklerinin ve envanterin özüne ürün denir. Ayrıca ürün, sahip olduğunuz markanın bir uzantısıdır. Gayrimenkul danışmanları, sahip oldukları envanterini, envanter maliyetlerini ve ürünlerin işi nasıl etkilemiş olduğunu kontrol etmek adına bir hayli gayret sarf etmelidirler.

Tanıtım Aşamasında Yaratıcı Olun!

Bu aşama, gayrimenkulleri nasıl pazarlayacağınız ve reklamlarını nasıl gerçekleştireceğinizle alakalıdır. Tanıtım aşamasında tek boyutlu olarak düşünmeniz, düşüş yaşamanıza neden olabilir. Satılabilir olan her listeyi gelecek yatırımı olarak görmenizde fayda var. Unutmamanız gerekir ki, tanıtım gerçeke pazarlama ile alakalı olan bir aşamadır.

Tanıtım denildiğinde herkesin aklına birkaç emlak satış sitesinde ilan açıp, bu siteleri ziyaret eden vatandaşlardan talip olunmasını beklemek gibi bir yöntem gelse de, bu tamamıyla yanlıştır. İlk etapta gayrimenkul danışmanları ve emlakçılar bireysel ve markasal tanıtımına özen göstermelidir. Sundukları hizmetler bir taşınmaz satışı ile bitmeyeceği için sosyal medya profillerini aktif tutmalı, sanal takipçilerini sürekli bilgilendirerek sanal takipçileri gerçek müşterilere dönüştürmenin yolunu aramalıdır.

Aynı zamanda her emlakçı ve gayrimenkul danışmanı, satışa ya da kiraya sunduğu tüm gayrimenkuller hakkında tüm detaylara hakim olmalı, ürün tanıtımı yaparken müşteriler tarafından yöneltilecek soruları iyi cevaplamalıdır.

Konumlandırma

Bu aşamaya diğer emlak profesyonellerinin listelerinde neler uyguladığını inceleyerek başlayabilirsiniz. Her ne kadar büyük harflerle yazılan, çok fotoğraf koyulan emlak satış ilanlarının ilgi çektiği gibi bir ön yargı olsa da; ciddi yatırımcılar ve ciddi alıcılar, satın alacakları ya da kiralayacakları taşınmaz hakkındaki tüm detaylar hakkında ön bilgi sahibi olarak sizinle iletişime geçmeyi tercih ederler.

Ekip Seçimi ve Ekip İletişimi  

İşinizde size yardımcı olan temsilcileriniz, ekibiniz ya da destek personelleriniz insanlardır. Listelerinizi otomatikleştirme aşamasında mutlaka ekibinize eğitim vermelisiniz. Mobil aplikasyonlar sayesinde ekibiniz ile bir sanal ağ kurmalı, kurduğunuz bu ağ sayesinde ekibinizin bireysel ve ekipsel listelerini takip altına almalı, tüm ekibi, tüm gelişmelerden haberdar etmelisiniz.

İşlemlerinizde Şeffaf ve Güvenilir Olu!

İşlem, ürününüzü ya da işinizi nasıl yönettiğiniz ile alakalı olan bir aşamadır. Bu aşamada hedefiniz, potansiyel müşterilerinize şeffaflık sağlamak ve sahip olduğunuz pazarlama sisteminizin onlara ne gibi bir yardımda bulunacağını konusunda bilgi vermek olmalıdır. Sözleşmeleri müşterilerinizin okumasını önermeli, sözleşmede yer alan ekstra maddeler hakkında onları bilgi sahibi yapmalı, taşınmaz sahibi ile mutlak suretle iletişim kurmalarına olanak sağlamalısınız.

Son Aşama: Toplumsal Kanıt

Bu sektörde ne yazık ki herkesi mutlu etmek mümkün değildir. Fakat doğru fiyatlandırma, tanıtım, ve konumlandırma yaptığınız takdirde daha çok kişiyi mutlu edip, daha az sorun yaşayacaksınızdır. Müşterileriniz tarafından alacağınız takdir, sizin için toplumsal kanıt olacaktır. Unutmayın, en iyi reklam; referanslar tarafından yapılan reklamdır!

Bahsettiğimiz tüm bu yöntemlere aşina bir şekilde liste pazarlamalarınızı yapmaya başladığınızda başarınız kaçınılmaz olacak, listenizde yer alan mülkler birbir satışa çıkacaktır.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

8 − eight =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et