RICS’in İnşaat Sektörü Cinsiyete Göre Gelir Anketi Yayınlandı!

Taşınmazlar konusunda dünya genelinde 120’den fazla ülkede çalışmalarını yürüten, Avrupa’da 10 bin’den fazla üyesi bulunan RICS, inşaat sektöründe cinsiyete göre gelir dağılımı üzerine bir anket düzenlendi. Anket sonuçları da RICS’in internet sitesinde yayınlandı.

Taşınmazlar konusunda dünya genelinde 120’den fazla ülkede çalışmalarını yürüten, Avrupa’da 10 bin’den fazla üyesi bulunan RICS, inşaat sektöründe cinsiyete göre gelir dağılımı üzerine bir anket düzenlendi. Anket sonuçları da RICS’in internet sitesinde yayınlandı.

İnşaat sektöründe çalışan kişiler üzerinde gerçekleştirilen ankete göre, inşaat sektörü çalışanları, sektör içerisindeki ücret eşitsizliğinin önümüzdeki bir yıl içerisinde oldukça azalacağını öngördüğünü gözler önüne seriyor.

Dünya genelinde inşaat sektöründe çalışan kişiler arasında düzenlenen bu ankete göre, 2018 yılının Nisan ayına kadar kadın ve erkekler arasındaki ücret farkının yüzde 15’in altına düşeceği öngörülüyor. Düşüncesinin bu yönde olduğunu belirten inşaat sektörü çalışanları ise tüm sektör çalışanlarının yüzde 46’lık gibi büyük bir kısmını temsil ediyor.

Kadın İnşaat Çalışanlarının Üçte 1’inde Cinsiyetçilik Korkusu Hakim!

İnşaat sektörü çalışanlarının yüzde 39’luk bir kısmı, kadınların inşaat sektörü içerisinde var olması gerektiğini ve faaliyetlerinin artırılması gerektiğini bildirirken, kadın çalışanların yüzde 30’luk kısmı da cinsiyetçilik korkularını açık bir şekilde ifade ediyor. Bu durumun inşaat sektöründeki üst rütbeli işlerden mahrum kalmalarına ya da çekinmelerine ortam yarattığını belirten kadın işçiler, ücret farklarının 2018 yılının Nisan ayına kadar yüzde 15’lik dilime kadar gerilemesinden ise umutlu.

Anket OnePoll Tarafından Düzenlendi

RICS’in talebi üzerine OnePoll tarafından düzenlenen bu anket, inşaat sektörü içerisindeki cinsiyet eşitsizliğini ortaya çıkardı. Oldukça iyimser bir bakış açısına sahip olan inşaat sektörü, yakın gelecekte cinsiyet farkına göre uygulanan gelir farklarının en aza indirgeneceğinden oldukça umutlu.

2016 yılına dair ücret farklarının yüzde 18,1 olduğunu hatırlatan RICS yetkilileri, günümüzde 10 kişiden bir tanesinin (yüzde 12’lik oran) İngiltere Hükümeti tarafından alınan zorunlu cinsiyete göre raporlama döneminin sona ermesi ile birlikte kadın ve erkek işçiler arasındaki ücret farkının en aza indirgeneceğini öngörüyor.

Konu ile alakalı görüşlerini bildiren RICS İcra Kurulu Başkanı Sean Tompkins, gerçekleştirilecek teşvikler ile birlikte sektörde yer alan kadın çalışanların özel eğitimler, planlı yatırımlar ile birlikte üst düzey görevlerde daha aktif bir rol almaları gerektiğini belirtiyor.

Ankete katılanların yüzde 30’luk kısmı inşaat sektörünün erkekler için daha uygun olduğunu düşündüğünü belirtirken, yüzde 42’lik kısmın da kadın çalışanlar için özel eğitimler amacıyla şirketler tarafından daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirtiyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.