Emlak Özhaseki: Türkiye'nin Yüzde 66'sı Deprem Kuşağında!

Özhaseki: Türkiye’nin Yüzde 66’sı Deprem Kuşağında!

CNN Türk'te Hakan Çelik tarafından düzenlenen sabah programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin gündeminde deprem, kentsel dönüşüm vardı.

CNN Türk’te Hakan Çelik tarafından düzenlenen sabah programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin gündeminde deprem, kentsel dönüşüm vardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, CNN Türk’te Hakan Çelik tarafından düzenlenen sabah programına katıldı. Özhaseki, deprem, kentsel dönüşüm gibi konular hakkında merak edilen birçok soruya yanıt verdi.

Bakan Özhaseki’nin son zamanlarda gündeminde sık bir şekilde deprem gerçeği ve kentsel dönüşüm yer alıyor. Katıldığı TV programında da sık sık depremden ve kentsel dönüşümden bahseden Özhaseki, geride kalan 1 asırlık süre zarfında 6 ve daha yüksek şiddetlerde 56 adet depremin yaşandığını hatırlatırken, Türkiye’nin yüzde 66’lık kısmının, yani 3’te 2’lik kısmının deprem kuşağında yer aldığını belirtti.

İstanbul Depremi 2030’a Kadar Bekleniyor!

İstanbul için beklenen büyük depremin 2030 yılına kadar gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini hatırlatan Bakan Özhaseki, İstanbul için kentsel dönüşüm ve yıllık dönüştürme planları hakkında bilgiler paylaştı.

Olası bir deprem olması halinde yaşanacak mali etki hakkında da bilgi paylaşımı gerçekleştiren Özhaseki, bağımsız bir yapının hasar görmesi ve yıkılması halinde; kendi maliyeti, çevreye verilen zarar için maliyet ve bulunduğu alanda altyapının gördüğü zarar için maliyet gibi konuların toplamda 300 milyar Türk Lirası’na yaklaştığını ifade etti. Dönüşmesi gereken yapıların hepsi için bu hesaplamanın yapıldığında ise Özhaseki oldukça büyük bir ekonomik kayıbın yaşanacağını aktardı.

Deprem Toplanma Alanları Bakanlık İnsiyatifinde Değil!

TV programı esnasında Özhaseki’ye olası bir depremde kullanılacak deprem toplanma alanlarının oldukça az olduğu ve yer belirsizliği yaşandığı konusunda bir soru yöneltildi. Yöneltilen bu soruya, deprem toplanma alanlarının bakanlık insiyatifinde olmadığını, bu yüzden bir yorum yapamayacağını belirten Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AFAD’ın konu hakkında yaptığı açıklamalarda toplanma alanlarının yeterli olduğunun bilgisi paylaşıldığını aktardı.

Adalar Hakkında Yapılan Açıklamalar Gerçeği Yansıtmıyor!

[irp posts=”4711″ name=”Adalar Beton (D)olmasın!”]

Özhaseki’ye yöneltilen bir diğer soru ise, daha önce de Adalar Savunması tarafından yapılan açıklamayı paylaştığımız Adalar imar planları idi. Konu hakkında yapılan açıklamar hakkında yorumlamada bulunan Özhaseki; adalarda imar artışının yaşanacağı, sahil bölümleri için de imar müsadesi verileceği konularının gerçeği yansıtmadığını, herhangi bir imar artışına gidilmeyeceğini belirtti.

Ayder Yaylası’nda Kentsel Dönüşüm!

Bakan Özhaseki’ye yöneltilen sorular arasında bir diğeri ise Ayder Yaylası’nda TOKİ’nin üstlendiği kentsel dönüşüm idi. Kamuoyunda ortaya çıkan çekinceleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’ye yönelten Hakan Çelik’e, bölgede gerçekleştirilecek çalışmalar için bir komisyon kurulduğunu ve değerlendirmelerin bu komisyon tarafından yapıldığını aktaran Özhaseki, TOKİ tarafından hatları ve sınırları belirli olan bir kentsel dönüşüm uygulaması yapılacağını aktardı. Ayder’de keyfi planlamaların ve kaçak inşaatların oldukça çok olduğunu aktaran Özhaseki, TOKİ tarafından gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm ile birlikte imar alanı, imar oranı ve park alanı belirlenmiş bir şekilde olacağını ifade etti.

 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,470BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,225TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,784TakipçilerTakip Et