Otopark Yönetmeliğinde Büyük Değişiklik! Artık Her Daireye Bir Otopark Düşecek!

Otopark Yönetmeliğinde köklü değişiklikler gerçekleştirmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından harekete geçildi. İşte yeni düzenlenecek olan otopark yönetmeliğinin taslağı…

Otopark Yönetmeliğinde köklü değişiklikler gerçekleştirmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından harekete geçildi. İşte yeni düzenlenecek olan otopark yönetmeliğinin taslağı…

Bakanlığın görevlendirmiş olduğu kişiler tarafından hazırlanan otopark yönetmeliği taslağına göre otopark bedeli, her daire için bir otopark mecburi olması gibi köklü bir değişiklik gerçekleştirildi.

Tüm Türkiye’de sürdürülmekte olan kentsel dönüşüm projeleri son sürat devam ederken, düzenlenen yeni yönetmelik ve yasalar sayesinde her konut için zorunlu tutulan otopark mevzusu yeniden gündemde yerini aldı. Özellikle de reforma gidilen yeni taslak en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

93 Yılından Sonra İlk Değişiklik!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından konu hakkında yapılan açıklamada otopark yönetmeliği ile kalalı olarak köklü bir değişiklik gerçekleştirileceği ifade edildi. Bakan Özhaseki geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bu açıklamasında 93 yılından beri geçerliliğini sürdüren Otopark Yönetmeliğinin yeniden düzenlenerek yeni yılın ilk günü itibari ile yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Söz konusu olan yeni taslağa göre bundan sonra daire başına bir otopark zorunlu kılınırken, otopark bedelinin ne gibi yöntemler ile alınacağına dair mevcut olan madde kaldırıldı. Ayrıca otel, dükkan, mağaza,  ibadet yerleri, hastane gibi alanlar için de en az bir araçlık otopark zorunluluğu da getirildi. Zorunlu kılınmasına rağmen otopark yeri ayrılmayan yapılar için ruhsat verilmeyecek.

Her 50 Otoparktan 1’i Elektrikli Araçlara Uygun Olacak!

Otoparklarda her 50 parktan biri elektrikli araçlara uygun olacak şekilde yapılırken, yaya alanları ve kaldırımlara otopark yapılamayacak. Ayrıca yeni taslakta bisikletler için de bir madde yer alıyor. bu maddeye göre her türden otoparkta yüzde 1 alan kadarı bisiklet ve motosikletler için park alanı olarak tasarlanırken, açık olarak inşa edilen otoparkların zemini su geçiren malzemeden yapılacak.

Yine toplu taşıma durakları, aktarma istasyonları gibi yerlere en fazla 500 metrelik mesafede Park et – Devam et şekildeki otoparklara yer verilecek.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.