GayrimenkulEks

Mülk Değeri Nasıl Sınıflandırılır?

Mülk Değeri Nasıl Sınıflandırılır?

Taşınmaz bir mal ile taşınabilir bir mal aynı değildir. Örneğin, bir arsayı satın almak ya da satmak ile bir koltuğu ya da bir otomobili alıp götürmek aynı şey değildir.

Gayrimenkul, benzeri mevcut olan bir şey değildir. Her ne kadar 2 ev aynı özellikler ile birebir aynı olarak inşa edilse dahi, konum bakımından biri diğerinden daha değerlidir.

Gayrimenkulde sözleşmeye ek taraflar mevcut bulunur. Ulusal ve yerel faktörler, konum koşulları ve en önemlisi alıcı ve satıcının duygusal halleri önemli bir meselelerdir. Özellikle gayrimenkul sahibi ile satış üzerine görüşme yapılırken bazen gayrimenkulün değeri hakkında karışıklıklar yaşanabilir. Çünkü bazen gayrimenkulün değeri beklenen ya da gösterilen değer ile aynı olmayabilir.

Değeri sınıflandırabilmenin de birçok yolu vardır. Hepsinin teker teker tanımlamaları yapılabildiği gibi onları en doğru şekilde anlayabilmek için de örnekler ile açıklamak daha doğru bir yöntemdir.

Pazar Değeri

Pazar değeri, belli başlı bir gayrimenkulün, belli başlı bir alıcıya sunulmuş olduğu değeridir. Raporlarda bu değer, bir mülkün adaletli bir satış işlemi için gerekli görülen tüm şartlar altında en olası fiyat olarak tanımlanır. Bu hem alıcı hem de satıcı tarafından kabul görülen en yaygın değerdir.

Takdir Edilmiş Değer

Takdir edilmiş değer, vergi mükellefi tarafından, vergilendirme maksadıyla kamuya açık bir şekilde verilen değerdir. Bu değeri belirlemek için belirlenen herhangi bir koşul yoktur. Genlikle takdir edilmiş değer, yakın geçmişte etrafta yapıla satış işlemine benzer.

Benzer Haber:  2018 Emlak Vergisine Sınır!

Muhammen Değer

Muhammet değer, kabul görülmüş değerlendirme yöntemlerini kullanan sertifika ve lisans sahibi bir değerleme uzmanı tarafından geliştirilmiş, belirli bir süre zarfı içerisinde gayrimenkulün tahmin edilen piyasa değeridir. Adaletli bir piyasa değeri esasına dayansa bile bazen belirlenen değer piyasa değeri ile aynı olmayabilir.

Kullanımdaki Değer

Kullanımdaki değer, bir gayrimenkulün kullanımda olduğu zamanki değeridir. Kullanıldığı süreç içerisinde gayrimenkul değerlenebilir. Fakat alıcı ve satıcı açısında değerli hale gelebilmesi için bir takım özellikler de mevcuttur.

Gayrimenkulünüzü bu farklı değerlemelerden hangisi ile sınıflandıracağınızı bilemediğinizde, işini planlı yapan ve akıl yürüten emlak profesyonellerinden yardım alabilirsiniz.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Diyarbakır Sur İçin Yeni Dönem Başlıyor!
Dikkat! 1 Haziran’dan Sonra O Binalara Yapı Ruhsatı Verilmeyecek!
3. Havalimanı İle Bilet Fiyatları Düşecek Mi?
3 Yönetmelik Değişti! Artık Ön Ödemeli Konut Satışlarında Sigorta Zorunluluğu Var!
87.000 Asansöre Kırmızı Etiket, Firmalara ise 7 Milyon TL Ceza
Gebze-Darıca Metro Hattı İçin İhale Tarihi Belirlendi!
İnşaat Sektörü Dünya Çapında Büyümesini Sürdürecek!
2018 TOKİ Malatya Darende Konutları! Son Başvuru: 30 Mart!
Dar Gelirliler için 285 TL’den Başlayan Taksitle 2018 Kars Sarıkamış Konutları!
İşte Dünya Borsasının Toplam Değeri!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ