EmlakMerkez Bankası Binası İhalesinde İki Firma Kıyasıya Yarışta!

Merkez Bankası Binası İhalesinde İki Firma Kıyasıya Yarışta!

İstanbul Finans Merkezi bünyesinde olacak Merkez Bankası’nın bina ihalesi gerçekleştirildi. İhaleye YDA ve Makro İnşaat rekor teklif sundu.

İstanbul Finans Merkezi bünyesinde olacak Merkez Bankası’nın bina ihalesi gerçekleştirildi. İhaleye YDA ve Makro İnşaat rekor teklif sundu.

Merkez Bankası Binası İçin Düğmeye Basıldı

TOKİ’nin önderliğinde üretilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yer alacak Merkez Bankası binası için düğmeye basıldı. İnşa süreçleri halen sürmekte olan BDDK ile SPK binaları ardından MB’nin inşa edilmesi planlanıyor. Bu plan çerçevesinde Merkez Bankası binası için ihale yapıldı.

YDA İnşaat ve Makro İnşaat Tekliflerini Sundu

26 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen Merkez Bankası binası ihalesi ilklere sahne oldu. İhaleye teklif sunan YDA İnşaat ve Makro İnşaat kıyasıya yarıştı. YDA İnşaat’ın Merkez Bankası binası ihalesine sunduğu teklif 436 milyon 951 bin lira oldu. Makro İnşaat’ın teklifi ise 100 milyon lira olarak kaydedildi.

İkinci Aşama İçin Geri Sayım Başladı

TOKİ Başkanı tarafından yapılan açıklamada ihalenin ikinci aşamasına geçileceği belirtildi. Merkez Bankası binası ihalesinin ikinci etabı ardından kararı vereceklerini kaydeden Turan, “İhale neticelendiğinde kazanan firma söz konusu arazide projeyi üretecek. Elde ettiği kazancın ifade edilen bölümünü ise arsa payı olarak TOKİ bünyesine aktaracak” dedi.

“Merkez Bankası binası için Uluslararası Finans Merkezinin ikinci bölgesinin onuncu parselinde yer ayrıldı. Ayrılan arsa ise toplamda 15 bin 960 metrekareye sahip. Merkez Bankası binası projesi toplamda 55 kattan oluşacak. Merkez içerisinde ofisten ticari alana kadar her şey bulunacak. İstanbul Finans Merkezi projesi senelik bazda ortalama 20 milyar Euro’luk bir gelir elde edecek. Dünyanın finans merkezi olamaya aday proje, dünyanın en önemli şehirleriyle yarış haline girecek” şeklinde konuşan TOKİ Başkanı Turan, İstanbul’un yüksek bir potansiyele sahip olduğunun da altını çizdi.

TOKİ Başkanı Turan açıklamasında, finans piyasasında dengelerin her geçen gün değiştiğini ifade ederek, İstanbul Finans Merkezi’nin tam zamanında üretildiğini belirtti. İstanbul’un önde gelen kentler arasına giriş yapacağını da söyleyen Turan, “Türkiye Devler Liginde hak ettiği konuma yükselecek” dedi.

Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

twenty − 3 =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
277TakipçilerTakip Et
1,429TakipçilerTakip Et