Memurlar TOKİ’den Ev Alabilir mi?

Memurlar TOKİ’den Ev Alabilir mi?

Günümüzdeki kira fiyatları yüzünden pek çok insan, kira öder gibi ev sahibi olma uygulamasına yönelmiş durumdadır. Özellikle TOKİ bu konuyu sıklıkla düşünen kişilerin ilk tercihi haline geliyor. Kurum üzerinden uzun vadelere sahip, düşük peşinatlı konut alabilme hakkı pek çok kesime sağlanmış durumdadır. Bu kişilerin içinde ülke genelinin büyük bir çoğunluğunu kaplayan memurlarda vardır. Memur maaşıyla birlikte normal şartlarda ev alınması mümkün değilken, TOKİ bunu tek başına başarmıştır. 300 liradan başlayan taksitlerle birlikte artık memurlarında TOKİ’den çok rahat bir şekilde ev alabileceğini belirtmemiz gerekiyor.

Kurum tarafından belirlenen memurlar için TOKİ başvuru şartları kişi tarafından sağlanıyorsa, bu kişiler rahatlıkla ev sahibi olabilir. TOKİ ev fiyatları ise, bulunduğu bölgeye ve sahip olduğu özelliklere göre değişiyor. 100 bin TL’den başlayan konut fiyatları, belirtilen özelliklere göre 400 bin TL’ye kadar artış gösterebiliyor. Bunun yanında evin büyüklüğü, bulunduğu kat, açısı gibi pek çok durum evin fiyatına etki eden şeyler arasında bulunuyor. Yani memurlar kendi maaşlarını göz önüne alarak ve istediği özelliklere bağlı olarak, günümüz koşullarında ev sahibi olabilir.

Memurların Yapması Gerekenler

Memurların bu avantajdan faydalanabilmesi için bazı adımlara dikkat ederek, ilk başvurusunu yapması gerekiyor. Bu bakımdan gerekli olan ibraz etmeleri gereken belgeler bulunuyor. Memurlar için TOKİ istenen belgeler ise, günümüz itibariyle şu şekildedir:

  • İl/ilçe müdürlüğünden onaylı nüfus kaydı ile birlikte adrese dayalı kayıt sistemine göre, il sınırları içinde olduğunu ispat edecek bir belge.
  • İl/ilçe tapu sicil müdürlüğünden alınacak ve başvuru sahibinin kendisinin, eşinin veya çocuklarının herhangi bir mal varlığına sahip olmadığını kanıtlayacak bir belge.
  • Hane halkının şu anda toplam olarak 4.500 TL’den az kazandığını ispat edecek olan gelir belgeleri.
  • Başvuruyu yapan kişi eğer evli ise ve eşi çalışıyorsa, aylık olarak gelirini belgeleyen tüm belgeler.

Yukarıda belirtilen belgeler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı kura başvuruları için gerekli tutulmuş olan belgelerdir. Bunun yanında eğer gerekli olarak görülürse, kişiden başka belgelerde istenebilir.

Memurlar İçin TOKİ Konutları Oturma Koşulları Nasıl?

Memurlar için TOKİ konutları bazı şartları da peşinde getirmektedir. Özellikle bu şartlara dikkat edilmesi, başvuruda bulunan kişi ve onun aile fertlerinden istenen konular arasında bulunur. Memur tarafından alınan konut, toplam ödeme tutarı tamamlanmadan kesinlikle başka birine devredilemez. Ödeme tamamlandıktan sonra, kişi dilerse bu evin satışını yapabilir. Öte yandan kurum tarafından sözleşmenin feshedilmemesi için, ailenin konutta oturması şartı aranır. Başvuru yapan kişinin kendisi, eşi veya çocuklarının konutta yaşamadığı tespit edilirse, sözleşmenin feshi mümkün bir hale gelecektir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.