Emlak Konutta Yıl Sonu Kampanyaları Başladı!

Konutta Yıl Sonu Kampanyaları Başladı!

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, ülke genelinde gerçekleştirilen konut satışlarında 2016 yılının Eylül ayına kıyasla bu yılın aynı zaman diliminde yüzde 28,8 oranında artış yaşandı.

Milliyet Gazetesi yazarlarından Duygu Erdoğan, konuya istinaden yazmış olduğu bir yazısında yeni konut kampanyaları ve konut satışları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bahsi geçen yazarın yazısına göre, her ne kadar gayrimenkul sektöründe duraksamalar görülse bile, konut satış hızı yukarı doğru eğimini koruyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmış olan Konut Satış İstatistikleri’ne göre, ülke genelinde gerçekleştirilen konut satışlarında, 2016 yılının Eylül ayına kıyasla bu yılın aynı zaman diliminde yüzde 28,8 oranında artış görülerek 140 bin 298 olarak gerçekleşti. Yine açıklanan bu verilere göre Ekim ayında ise, 2016’nın aynı dönemine kıyasla 5,7 oranında düşüş görülerek 122 bin 882 olarak gerçekleşti. Yaşanan bütün bu gelişmeler ile beraber bu yılın ilk 10 aylık döneminde konut satışları 1 milyon 153 bin 610 rakamına ulaşarak, 2016 yılına kıyasla şimdiden yüzde 8 oranında artış yaşandığı gözlemleniyor.

Yıl Sonuna Özel Kampanyalar Başladı

Yeni kampanyalar ve yeni konut projeleri sayesinde gerek yatırımcı açısından, gerekse alıcı tarafından 2017 yılının son zamanları hareketli geçiyor. Konut satışlarında ayrı bir yere sahip olan eylül – ekim – kasım aylarında duraksamalarıyla beraber iyi bir dönem geçiren sektör, 2017 yılının son ayını da iyi geçirebilmek adına çalışmalar başlattı. Pek çok konu üreticisi bu son ayda satışlarını devam ettirebilmek adına konut kredisi faiz oranlarını göz önünde bulundurarak kampanyalar ayarlıyor. Bazı firmalar 24 – 36 – 60 ay yüzde 0 faiz seçeneği ev sahibi olabilme imkanı sunarken, bazı firmalar ise 120 aya kadar olan vade seçeneklerinde faiz oranlarını 0.89 – 0.95 bandında tutuyor.

2018’de Konut Fiyatları Artacak

Sektörde bir hayli konuşulan meselelerden biri olan konut fiyatlarının ise döviz kurların yaşanan hareketlilik inşaat maliyetlerinden ötürü önümüzdeki yıl artacağı konuluyor. Bu nedenle de ec sahibi olmak isteyenlere 2017’yi değerlendirmeleri öneriliyor.

Avatar
Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,386BeğenenlerBeğen
8,925TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,723TakipçilerTakip Et