Konut Fiyatlarını İndirecek Formül Arsaların KDV İadesinde!

Milyarlarca lira değerindeki KDV iadelerinin Türkiye ekonomisine geri kazandırılması hem inşaat sektörüne, hem de yan sanayi sektörlerine büyük oranda fayda sağlayacağı düşünülüyor. Müteahhitler ise konu hakkındaki değerlendirmelerinde, söz konusu iadeler ile elde edilecek olan paraların konut olarak geri döneceğini ifade ediyor.

Bütün sektörler için adeta bir sevindirici haber olarak gelen Katma Değer Vergisi kanunda bir takım değişiklikleri öngören kanun tasarısı, Meclis’e iletildi.

Bir takım basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, yaklaşık olarak 33 yıldır yürürlükte olan KDV Kanunu üzerinde gerçekleştirilecek değişiklikler 25 maddeden meydana geldi. Milyarlarca lira değerinde can suyu olarak KDV iadelerini alacağı günü bekleyen inşaat sektöründe de ayrı bir gündem oluşturdu.

KDV İadesi Nakit İhtiyacını Karşılayacak

Sektör temsilcileri tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamalarda, hükümet tarafından söz konusu sektörde yürütülen çalışmaların devamı adına en çok ihtiyaç duyulan şeyin nakit ihtiyacı olduğu ve bunun da karşılanması adına iyi bir yenilik yapılmış olacağı ifade edildi.

Sektör temsilcilerinden Nef İcra Kurulu Başkanı Eden Timur konu hakkındaki açıklamalarında, 2016 yılından bu yana toplamda 4 bin 500 adet konutun teslimatının gerçekleştirildiğini, dolayısıyla alacak oldukları KDV iadesinin 170 milyon lira civarında olduğunu belirtti. Mevcut düzende söz konusu bu para kaybının finansman maliyetinin yaklaşık olarak 30 milyon lira olduğunu, KDV iadelerinin sektöre hareket katacağını ancak konut fiyatlarını ucuzlatmayacağını da dile getirdi. Bunun nedeninin ise 2016’dan bu yana bina maliyetlerinin artması ve artışın konut fiyatlarına yansıtılmaması olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Konut Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor

Öte yandan söz konusu kanun değişikliği ile arsasını müteahhide verenlerin de KDV iadesi alacağı, arsasını müteahhide veren mülk sahibinin yalnızca konut ve iş yeri için KDV ödeyeceği ifade ediliyor. Şuana kadar arsa sahiplerinin bütün inşaat adına KDV ödedikleri, müteahhitlerin bu maliyeti konut fiyatına eklediği, gerçekleştirilecek olan bu düzenleme ile de konut fiyatlarının düşebileceği ifade ediliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.