Konut Fiyatları Yükseldi!

Türkiye İş Bankası'nın yardımları ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi ve REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin mayıs ayı dönemin ait olan sonuçları açıklandı.

Konut Fiyatları Yükseldi!

Türkiye İş Bankası’nın yardımları ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi ve REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi‘nin mayıs ayı dönemin ait olan sonuçları açıklandı.

Açıklanan sonuçlara göre ülke geneli baza alındığı zaman konut fiyatlarına baktığımız zaman mayıs ile nisan ayları karşılaştırıldığı zaman yüzde 1,07 oranında artış meydana geldiği görülmekte. 2016 yılının aynı dönemleri ile kıyaslama yapıldığı zaman ise yüzde 9,96 oranında yükselme söz konusu olduğu görülmekte.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin sonuçlarına göre mayıs ayı dönemi ile nisan karşılaştırıldığında yüzde 0,11 oranında yükselme görülürken, 2016 yılının aynı zamanları ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 2,64’lük yükselme görülmekte. Endeks raporunu başlama yılı olan 2010 ocak ayı dönemine göre ise yüzde 74,70 oranında yükselme görülmekte.

Yine aynı zamanda İstanbul Asya bölgesinde bulunan markalı konut projelerinde yüzde 0,06 oranında, Avrupa bölgesinden bulunan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,16 oranında bir fiyat artışı olduğu görülmektedir. Yine endeks raporunun başlangıç tarihi ile kıyaslama yapıldığı zaman ise yüzde 10,6 oranında bir puan artışının gerçekleştiği görülmektedir.

Markalı projelerden konut satın alımlarında bireylerin peşinat, banka kredisi ve senet kullanımları baza alınıp raporlar incelendiği zaman, mayıs ayında banka kredisi kullanım oranının yüzde 30, peşinat kullanım oranının yüzde 15 ve sene kullanım oranının ise yüzde 56 olduğu görülmektedir. Mayıs ayından bir önceki aya bakıldığında ise aynı oranlar sırası ile yüzde 35, yüzde 18 ve yüzde 47 olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Konut Satışlarında Stok Erime Hızı Yüzde 4,5 ve Yüzde 4,9

Mayıs ayından meydana gelen konut satışlarının yüzde 32’sinin tükendiği, geriye kalan yüzde 68’lik payının ise bitmemiş konut stoklarından oluştuğu görülmekte. Stok erime hızları baza alınıp değerlendirme yapıldığı zaman ise yüzde 4,9 oranının adet bazlı satıldığı, yüzde 4,5 oranının ise metrekare bazılı satışa çıktığı görülmektedir.

Konut Satışları Artışta!

REIDIN Emlak Endeksi Raporunun sonuçlarına göre mayıs ayı dönemini nisan ayı ile kıyasladığımız zaman konut satışlarında yüzde 1,07 oranında, 2016 yılının aynı zamanları ile kıyaslandığında yüzde 9,96 oranında yükselme görülmektedir.

Konut Fiyatları En Çok Bursa’da Arttı!

Metrekare bazından konut fiyatlarının en çok arttığı şehir Bursa olarak gerçekleşti. Bursa’da konut fiyatları metrekare bazında yüzde 2,40 oranında yükseldi. Aynı zamanlarda konut satış fiyatlarında en çok düşüş yaşanan şehir ise yüzde 0,32 oranı ile Kars oldu.

Konut Satışlarında En Fazla Fiyat Artışı Yıllık Değerlendirmede Balıkesir’de Gerçekleşti!

Yıllık bazda satılık konut fiyatları değerlendirildiği zaman ise fiyat artışının en çok yaşandığı ilk 5 il sırası ile Balıkesir, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa ve Zonguldak oldu. Sırası ile yüzde 27,78, yüzde 21,81, yüzde 20,63, yüzde 18,82 ve yüzde 18,62 oranlarında gerçekleşti. Mayıs ayındaki kiralık konut fiyatlarında artışlarına bakıldığında ise yüzde 2 oranı ile Van ilinde gerçekleşti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.