Konut Fiyatları 0,89 Oranında Artış Gösterdi!

Türkiye İş Bankası’nın güvencesiyle hazırlanan Kasım ayına ait “REIDIN – GYODER Yeni konut Fiyat Endeksi” ile REIDIN Emlak Endeksi” verileri açıklandı.

Açıklanan bu verilere göre, yeni konutlardaki fiyatlar, Ekim ayına kıyasla Kasım ayında yüzde 0,17 oranında, 2016 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 4,1 oranında, REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin ilk başladığı tarih olan 2017 yılına kıyasla yüze 77,8 oranında artış görüldü.

İstanbul’da hayata geçirilen markalı konut projelerindeki fiyatlar yüne söz konusu olan ayda Anadolu Yakası’nda yüzde 0,11 oranında, Avrupa Yakası’nda ise yüzde 0,6 oranında artış gösterdi. Öte yandan bu verilere göre 2010 yılından bu yana Anadolu Yakası’ndaki markalı konut projeleri, Avrupa Yakası’ndakilere nazaran yüzde 11,6 oranında artış kaydetti.

Sıfır konutların satışlarında temin edilen peşinat oranlarına bakıldığında, kendisinden bir önceki aya kıyasla Kasım ayında yüzde 3 puan eksilerek yüzde 26 oranında, sağlanan kredi oranlarına bakıldığında ise 11 puan eksilerek yüzde 30 olarak gerçekleştiğini gözlemlendi. Öte yandan senet karşılığında gerçekleştirilen konut satışlarında ise 14 puan artış ile yüzde 44 oranında gerçekleştiği de görüldü.

Konut Fiyatları Kasım Ayında Yüzde 0,89 Arttı

Tüm Türkiye üzerinde totalde 68 ilin dahil edildiği REIDIN – GYODER Emlak Endeksi verilerine bakıldığında ise söz konusu olan dönemde Ekim dönemine nazaran yüzde 0,89 oranında, 2016 yılın Kasım dönemine nazaran da yüzde 11,98 oranında artış görüldü.

Yine bu dönemde 68 il arasında yüzde 2,01 oranında artış ile konut fiyatlarının en çok artmış olduğu ilin Çankırı olduğu belirlenirken, yüzde 1,7 oranı ile konut satış fiyatlarının en çok düştüğü il Kırşehir olarak kayıtlara geçti.

Konut Üreticileri TÜFE ve Yİ-ÜFE’yi Fiyatlara Yansıtmadı

GYODER Başkanı Yetgin, açıklanan verilere istinaden yapmış olduğu açıklamasında, Kasım ayındaki TÜFE oranı yüzde 1,49 ve Yİ – ÜFE ise yüzde 2,02 oranında artış kaydetmesine rağmen, markalı konut üreticilerinin yapmış olduğu yüzde 1,79 civarındaki artışın, söz konusu olan TÜFE ve Yİ – ÜFE artışlarını konut fiyatlarına yansıtmadıklarının göstergesi olduğunu ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.