Konut Ekspertizi Nasıl Yaptırılır?

Piyasaların değişken durumu, ekonomik faktörler ve diğer etkenler gayrimenkul değerlerinin değişken olmasına ve dalgalanmalar göstermesine neden olmaktadır. Ancak bu dalgalanmalar uzun süreli veya kalıcı değildir.

Konut değerleri belirlenirken ve fiyat çıkarılırken dikkate alınan unsurlar şu şekildedir:

– Ev ile ilgili özellikler:

Konut ekspertizi yapılırken öncelikli olarak evin durumu göz önüne alınır. Evin özellikleri, binanın yaşı, evde kullanılan malzemeler ve depreme dayanıklılığı gibi konular konut ekspertizi yapılırken dikkate alınan öncelikli unsurlardır.

– Bölge ile ilgili özellikler:

Konut fiyatlandırma sırasında oldukça önemli olan bir diğer konu ise değeri belirlenecek evin hangi muhitte olduğudur. Ev fiyatları muhitten muhite farklılıklar göstermektedir. Aynı özelliklere sahip olsa bile, bulunduğu bölgenin ve arsanın daha değerli olmasından dolayı neredeyse iki katı kadar konut değerleri değişmektedir. Ayrıca bölgeye ve eve ulaşımın kolaylığı, toplu taşıma araçlarına, hastanelere ve diğer kamu alanlarına uzaklığı da evin ekspertiz değeri belirlenirken dikkate alınan konular arasında yer alır.

Konut ekspertizi yaptırmak isteyen kişiler bu konu ile alakalı özel kurumlara veya bankalara başvuru yapma imkânına sahiptirler. Kredi ile ev alacak olan kişilere bankalar tarafından bu hizmet verilmektedir. Bazı bankalar da doğrudan ekspertiz uygulaması yapmamakta, bunun yerine kişileri özel ekspertiz firmalarına yönlendirmektedirler. Bu sayede tarafsız ve doğru değere daha kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Konutların ekspertiz değerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Alım ve satımlarda değerinden daha yüksek rakamlar ödemenize engel olarak bütçenizin korunmasını sağlar. Konut ile ilgili yeteri kadar bilgisi olmayan kişilerin bir profesyonel ile çalışmaları da onların yararına olacak olan bir konudur.

Ekspertiz hizmetleri Türkiye’nin her tarafına sağlanabilen ve müşterilerin haklarını korumaya yönelik, en doğru konut fiyatlarının belirlenmesinde, en çok tercih edilen hizmetlerin başında yer almaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.