GayrimenkulEks

Konut Ekspertiz Raporu Kaç Günde Çıkar?

Konut Ekspertiz Raporu Kaç Günde Çıkar?

Konut kredisi başvuru aşamasında önemli olan süreç, ekspertiz raporunun temin edilme sürecidir.

Konut kredisi ile ev almak isteyen kişilerin en fazla merak ettikleri konulardan biri de ekspertiz sürecidir. Ekspertiz raporunun ücretleri, peşinatın miktarını da etkilemektedir. Bu yüzden konut kredisi başvuruları değerlendirilirken ekspertizin raporu da göz önünde bulundurulmaktadır. Çünkü alacağınız rapor, satın almak istediğiniz konutun değeri konusunda belirleyici rol oynayacaktır. Gayrimenkul olarak kredi ile bir ev almak istediğinizde bankalar bunun yalnızca %75’ini temin etmektedir.

Geri kalan %25’lik kısmı peşinat olarak vermeniz gerekmektedir. Peşinatı doğrudan etkileyen etmenlerden biri de ev ekspertizi sonucunda alınan rapordur. Ekspertizin vereceği rapor peşinatı etkilemek ile kalmıyor %25’i de etkiliyor. Rapora göre evin tüm değerini dahi kredi olarak çekebilmek mümkün.

Hazırlık Aşaması Nasıldır?

Eksper, konut ekspertizi oluşturmak için konutu belirli incelemelere tabii tutmaktadır. Bu inceleme süresini kapsayan hazırlık aşaması sonucunda bir rapor hazırlamaktadır. Ev incelenirken dikkat edilen aşamalar ise; evin kaçta kaçının tamamlandığı (inşaatın durumu), konutun yaşı ve kaç metrekarelik bir konu olduğu, konutun bulduğu bölge (semt ile ve il olarak), çevresinde bulunan konutların değeri, konutun toplam inşaatının maliyeti.

Bu aşamalar doğrultusunda toplanan veriler hazırlanarak, tapu dairesine gönderilir. Sonrasında ise konutun ipotek durumu, şehri, irtifak hakkının olup olmadığı, kredi verilmesinde herhangi bir sakınca olup olmadığı da incelenerek hazırlık aşaması tamamlanır. Hazırlık aşamasından sonra rapor hazırlanır ve hazırlanan rapor bankaya gönderilir. Raporun banka tarafından incelenmesinden sonra, kredinin durumu konut sahibi olmak isteyen kişiye iletilmektedir.

Rapor Kaç Günde Çıkıyor?

Ekspertiz raporu gönderdikten sonra, bankaya 1 ile 5 iş günü içerisinde rapor ulaşmış olur. Bankanın incelemesinin ardından, herhangi bir sorun olmaması ve her şeyin yolunda olması durumunda, 5 ile 15 iş günü içerisinde rapor sonucu tüketiciye bildirilmektedir. Tapu ipotek işlemleri ve diğer işlemler sırasında problem çıkması durumunda, süre uzayabilmektedir.

 

Benzer:  24 Yıl Sonra Tapunuz İptal Edilebilir!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ