Kiralık Ev Tutan Öğrencilerin Ne Gibi Hakları Vardır?

Öğrenci evi denildiğinde, bu isim ile nitelendirilen ayrı bir ev mevcutmuş gibi algılanıyor. Oysaki kira sözleşmesi ile kiracı ve ev sahibine bir takım hak ve yükümlülükler getiren diğer evlerden hiçbir farkı bulunmuyor.

Öğrenciler Evi Tutmadan Önce Nelere Dikkat Etmelidir?

Genellikle öğrenciler yalnızca tutacakları evin oda sayısına ve kira bedeline bakarlar. Fakat asılda araştırmaları gereken şey, eski kiracının evi neden boşalttığı, evin önemli sorunları, yine evin bulunduğu bölgenin nasıl olduğu gibi meselelerdir. Ayrıca kira sözleşmesini imzalamadan önce sözleşmeyi dikkatlice okumaları da gerekir. Böylelikle haklarından habersiz olarak ev sahibi ve apartman yöneticisin baskılarına maruz kalmazlar.

Ev Kiralayan Öğrencilerin Hakları Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gereken şey şudur ki, ev kiralayan herhangi bir aile ile, ev kiralayan herhangi bir öğrenci arasında hiçbir fark yoktur. Ev sahipleri kira kontratında adı geçen her kişiye, kontrat süresi boyunca o evin tüm kullanım haklarını devretmek zorundadır. Yine ev sahibinin öğrencileri evinden çıkarabilmesi için, o öğrencilerin pek çok kez kira borcunu geciktirmesi ya da ödememesi, apartmanın huzurunu bozacak tarzda davranışlar sergilemeleri, ev olarak kiraladıkları kon utun bir iş yeri olarak kullanmaları gibi durumlardan herhangi birini ya da birkaçını yapmış olması gerekir. Öğrencilerin bu gibi herhangi bir durum sergilemesi halinde, ev sahibi yasal bir süreç başlatabilir.

Eğer ki kira kontratının bitmesine 30 gün gibi bir süre kala ev sahibi tarafın ihtarname çekilmediyse ve öğrenciler tarafından da böyle bir ihtar yollanmamışsa, kontratın süresi otomatik olarak 1 yıl daha uzamış olur.

Öğrencilerin evi boşaltmak istemesi halinde de, eğer ki evde oturdukları süre boyunca eve herhangi bir zarar verdilerse ya da kira borcunu düzenli olarak ödedilerse, ev sahibi kira anlaşmasının başında almış olduğu depozitoyu öğrencilere geri ödemek zorundadır.

1 Görüş

  1. ev sahiplerinin ve kiracı olan öğrencilerinde farklı hakları vardır bu hakları iyi bilmeleri gerekir ileride sıkıntı yasamamalıdırlar

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.