GayrimenkulEks

Kiralık Ev Tutan Öğrencilerin Ne Gibi Hakları Vardır?

Öğrenci evi denildiğinde, bu isim ile nitelendirilen ayrı bir ev mevcutmuş gibi algılanıyor. Oysaki kira sözleşmesi ile kiracı ve ev sahibine bir takım hak ve yükümlülükler getiren diğer evlerden hiçbir farkı bulunmuyor.

Kiralık Ev Tutan Öğrencilerin Ne Gibi Hakları Vardır?

Öğrenci evi denildiğinde, bu isim ile nitelendirilen ayrı bir ev mevcutmuş gibi algılanıyor. Oysaki kira sözleşmesi ile kiracı ve ev sahibine bir takım hak ve yükümlülükler getiren diğer evlerden hiçbir farkı bulunmuyor.

Öğrenciler Evi Tutmadan Önce Nelere Dikkat Etmelidir?

Genellikle öğrenciler yalnızca tutacakları evin oda sayısına ve kira bedeline bakarlar. Fakat asılda araştırmaları gereken şey, eski kiracının evi neden boşalttığı, evin önemli sorunları, yine evin bulunduğu bölgenin nasıl olduğu gibi meselelerdir. Ayrıca kira sözleşmesini imzalamadan önce sözleşmeyi dikkatlice okumaları da gerekir. Böylelikle haklarından habersiz olarak ev sahibi ve apartman yöneticisin baskılarına maruz kalmazlar.

Ev Kiralayan Öğrencilerin Hakları Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gereken şey şudur ki, ev kiralayan herhangi bir aile ile, ev kiralayan herhangi bir öğrenci arasında hiçbir fark yoktur. Ev sahipleri kira kontratında adı geçen her kişiye, kontrat süresi boyunca o evin tüm kullanım haklarını devretmek zorundadır. Yine ev sahibinin öğrencileri evinden çıkarabilmesi için, o öğrencilerin pek çok kez kira borcunu geciktirmesi ya da ödememesi, apartmanın huzurunu bozacak tarzda davranışlar sergilemeleri, ev olarak kiraladıkları kon utun bir iş yeri olarak kullanmaları gibi durumlardan herhangi birini ya da birkaçını yapmış olması gerekir. Öğrencilerin bu gibi herhangi bir durum sergilemesi halinde, ev sahibi yasal bir süreç başlatabilir.

Eğer ki kira kontratının bitmesine 30 gün gibi bir süre kala ev sahibi tarafın ihtarname çekilmediyse ve öğrenciler tarafından da böyle bir ihtar yollanmamışsa, kontratın süresi otomatik olarak 1 yıl daha uzamış olur.

Öğrencilerin evi boşaltmak istemesi halinde de, eğer ki evde oturdukları süre boyunca eve herhangi bir zarar verdilerse ya da kira borcunu düzenli olarak ödedilerse, ev sahibi kira anlaşmasının başında almış olduğu depozitoyu öğrencilere geri ödemek zorundadır.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ferhat akşen dedi ki:

    ev sahiplerinin ve kiracı olan öğrencilerinde farklı hakları vardır bu hakları iyi bilmeleri gerekir ileride sıkıntı yasamamalıdırlar

BİR YORUM YAZ