Kimler Eksper Olabilir? Kimler Olamaz?

Eksperlik, Türkiye içerisinde çok bilinmese de, zaman içerisinde önem kazanacak bir meslek grubudur. Peki Kimler Eksper Olabilir?

Kimler Eksper Olabilir?

Eksperlik, Türkiye içerisinde çok bilinmese de, zaman içerisinde önem kazanacak bir meslek grubudur. Peki eksper nasıl olunur, eksperler hangi kurumlarda çalışabilir? İş tercihi için cevaplanması gereken bu önemli sorulara cevap aradık. İşte bulduğumuz cevaplar.

Ekspertiz çalışmalarını yaparak bankaların konut kredisi kullandırmak istediği müşterilerinin, konut kredisi ile satın almak istedikleri evlerin gerçek değerinin belirlenmesinde çalışan banka çalışanları bulunmaktadır. Bu banka çalışanlarının bankaların kadrolu veya sözleşmeli personeli olması gibi bir durum söz konusudur. Konut kredisi kullandıran banka şubesinde çalışan veya başka şubede çalışan aynı banka yetkililerinin Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak tayin edilmesi ile konut kredisi ile alınmak istenen evlerin eksper çalışması yapılmakta ve gerçek değerleri belirlenmektedir.

Herkes Eksper Olabilir mi?

Bankacılık sektörünün işçi ve personel istihdamı bazı özel şartlara bağlı olabilmektedir. Her banka alacağı personelin niteliklerini kendisi belirlemekle birlikte bazı nitelikli personel gerektiren bölüm ve alanlara almayı planladığı personelde aranılan şartlar genelde bütün bankalar için aynı olmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak görev yapmak için ilk aşamada SPK sınavından başarılı olmak gerekir. SPK sınavına dair olan detayları da GEKS üzerinden takip edebilirsiniz. Bazı bankalar bu alanlarda çalıştıracağı personelde tecrübe ararken bazı bankalar ise tecrübe aramamakta veya tecrübe sınırını daha düşük tutabilmektedir. Eksper olmak için SPK sınavından sonra da bu bankaların eksper alım şartlarına bakmak gerekir. Eksper kadrosu olarak özellikle yapılan bir alım söz konusu olmasa da bankacılık sektörüne dahil olan nitelikli personel eksper olarak konut kredilerinde görevlendirilebilmektedirler.

Eksperlerin Görevleri Nelerdir?

Ekspertiz raporu oluşturmak için gayrimenkul alımı yapmak isteyen müşterinin konut kredisi için başvuru yapması gerekmektedir. Müşterinin konut kredisi çekmek için başvuru yapması sonucu bankalar eksperlik çalışmasını başlatırlar. Görevlendirilen eksper görevlisi müşterinin beyan ettiği evi veya konutu ziyaret ederek bu konutun ne kadar değerde olduğunu araştırır. Yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan değer bankaya dosya halinde bildirilir. Bu değer üzerinden konut kredisi kullandıran banka ortaya çıkan ekspertiz değerinin yüzde seksenini müşterisine konut kredisi olarak kullandırır. Örnek verecek olursak yüz bin lira değeri olan bir konut için yapılan başvuruda müşteriye seksen bin lira konut kredisi verilecektir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.