GayrimenkulEks

Karar Alındı! Artık O Binalar Yıkılmayacak!

Anayasa Mahkemesi riskli ve risksiz binaları dönüştürülmesine ilişkin kararı açıklandı. 6306 sayılı Afet Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kapsamınd

Karar Alındı! Artık O Binalar Yıkılmayacak!

Riskli binaların dönüştürülmesi kapsamında yeni karar alındı. Alınan karar kapsamında riski bulunmayan binalar için kentsel dönüşüm ya da yıkım kararı kesinlikle alınmayacak.

Anayasa Mahkemesi riskli ve risksiz binaları dönüştürülmesine ilişkin kararı açıklandı. 6306 sayılı Afet Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kapsamında kanun gereğince riski bulunmayan binalar artık yıkılmayacak. Risksiz binaların da bu kapsam içinde değerlendirilmesi kararı için ise 2. kez red yedi.

Yasanın davaya konu olan 3. maddesinin 7. fıkrasında yer alan, yasa tarafından uygulanması için belirlenen bölgelerin sınırları içinde yer alıp riskli alanlar dışında bulunan diğer tüm yapılardan uygulama bütünlüğüne ilişkin olarak gerekli görülen, riskli olmadığı farketmeden kanun hükümlerine tabi olması öngörülüyordu.

27 Şubat 2014’te İptal Edildi, 14 Nisan 2016’da Tekrardan Düzenlendi

Anayasa Mahkemesi, bu konu ile ilgili önceki dönemlerde yapılan düzenlemeleri 27 Şubat 2014 tarihinde iptal kararı almıştı. Alınan iptal kararı sonrasında ise hükümet tekrardan düzenlemeye gitmişti.  14 Nisan 2016 tarihinde yayımlanan torba yasa ile iptal edilen hükümler hükümet tarafından tekrardan düzenlenmişti.

Yüksek Mahkemenin iptal ile ilgili aldığı karar kapsamında da, yapılan değerleme sonrasında binaların riskli olmadığına bakmamaksızın verilen hükümde, mülkiyet haklarına yönelik tüm kısıtlamalar dengelemediği kaydedildi. Bunun takibinde ise Anayasa’nın 13. ile 35. maddelerine ilişkin olarak iptalinin alınmasına yönelik görüşe yer verildi.

Benzer Haber:  5 Milyon Kişinin Emekli Maaşı İntibak Zammı ile Yeniden Hesaplanacak!
ETİKETLER:
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Kartal, Royal Garden ile Hayat Buluyor!
Remax Premium, Çok Sayıda Gayrimenkul Danışmanı Alımları Gerçekleştirecek!
Avrupalıların Yerini Ortadoğulu Emlak Yatırımcıları Aldı!
O Dev Firmanın Bulgaristan’da Açılan Mağazasına Yoğun İlgi!
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ