Karadeniz Akdeniz Yolu Projesinde Sona Gelindi!

Karadeniz Akdeniz Yolu Projesinde Sona Gelindi!

Osmanlı padişahlarımızdan Sultan Abdülaziz'in Karadeniz ile Akdeniz arasındaki Yolu hayali çalışmaları gerçekleşiyor.

Osmanlı padişahlarımızdan Sultan Abdülaziz’in Karadeniz ile Akdeniz arasındaki Yolu hayali çalışmaları gerçekleşiyor.

Karadeniz Akdeniz Yolu projesi tarihte ilk kez Sultan Abdülaziz döneminde gündeme gelmişti. 2. Abdülhamid döneminde proje ile ilgili çalışmalara başlanmıştı. Çizimler yapılmıştı. Projede 1880’li senelerde Fransız mühendislerin imzası bulunuyor. Söz konusu proje için artık son çalışmalar yapılıyor. 600 kilometre uzunluğunda olacak olan Karadeniz Akdeniz Yolu çalışmaları 2017 yılı sonunda tamamlanmış olacak.

Asırlardır gündem olan Karadeniz Akdeniz Yolu projesini ilk ele alan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz oldu.  Enver Yılmaz, projenin ilk aşamasını bitirdi. Şuanda hizmet vermeye başladığını söyleyen Enver Yılmaz, ikinci aşamanın bitmesi için 7-24 çalıştıklarını söyledi. Basına konu hakkında açıklamalarda bulunan Enver Yılmaz, Karadeniz Akdeniz Yolu projesinin iki bölge arasındaki en kısa yol olacağını söyleyerek heyecanlarını belirtti.

Enver Yılmaz, söz konusu projenin çalışmalarının 3 aşama şeklinde başladığını, çalışmaların Ordu’dan yürütüldüğünü söyledi. Karadeniz Akdeniz Yolu çalışmalarının birinci aşamasının 2016 yılında bittiğini söyleyen Enver Yılmaz, ikinci aşamasının bitmesi için de büyük çaba sarf ettiklerini ifade etti. Proje için çevre düzenlemelerinin özenle yapıldığını, proje bağlantı yollarının  ve asfalt çalışmalarının dikkatle yapıldığını belirtti.

Karadeniz Akdeniz Yolu En Kestirme Yol Olacak!

Proje, Karadeniz ile Akdeniz bölgelerini en kestirme yoldan bağlayan yol olma özelliği ile bir ilk olacak. Proje kapsamında ortalama olarak 30 adet tünel çalışmalarının yapıldığını söyleyen Enver Yılmaz, ayrıca sayısını tam belirtmeden viyadük ile köprülerinde çok sayıda mevcut olduğunu belirtti. Proje çalışmalarının çok zor olduğunu söyleyen Enver Yılmaz, bölge koşullarının işleri zor soktuğunu söyledi. Yılmaz, bu sebepten ötürü ikinci aşamanın bitiş tarihinde gecikmenin söz konusu  olduğunu, ancak 2017 yılı sona ermeden çalışmaların biteceğini söyledi.

İlgili:  Emlak Konut Çalışma Saatleri

İkinci aşamanın bitmesi ile birlikte 88 kilometre uzunluğundaki Ordu aşamasının tamamı bitmiş olacak. Projenin diğer kalan 20 kilometre uzunluğundaki kısmı ise üçüncü aşamada gerçekleşecek. Üçüncü aşama için ihale yapılacağını söyleyen Enver Yılmaz, en yakın zamanda ihaleyi alan firmanın da belirleneceğini söyledi. Yılmaz, Karadeniz Akdeniz Yolu projesinin tamamının bitmesi için 2018 yılı öngördüklerini söyledi.

Geçmişten bugüne kadar Karadeniz Akdeniz Yolu için Dereyolu diye hitap ediliyordu. Asırlardır yapılması planlanan proje kapsamında Ordu ile Sivas illeri arası ulaşımın 2 saate kadar düşeceği belirtildi.

Projenin Toplam Maliyeti 506 Milyon TL

Karadeniz ile Akdeniz arasında yolun çalışmaları için yapılan harcamaların 506 milyon Türk Lirası olduğu açıklandı.  Yol güzergahı ise şöyle olacak; Karadeniz’e Ordu’dan bağlanılacak. Daha sonra Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve Adana’ya bağlanılacak.

Yakıttan Tasarruf!

Söz konusu proje için sürücülere müjdeli haber verildi. İki bölge arasındaki en kısa yol aynı zamanda sürücülerin taşıt yakıt masrafından kar elde etmelerine olanak sağlayacak. Aynı zaman da iki bölgenin de turizm ve ticareti eskisinden daha hareketli olacağı öngörülüyor.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.