Kanal İstanbul İçin Son Hesaplar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel hayali olarak duyurduğu ve ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesi için etüt çalışmasında son aşamalara kadar gelindi. Kanal İstanbul Projesi, ilk olarak birkaç yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Çılgın Proje’ sıfatı ile duyurulmuştu. Eylül ayında etüt çalışmaları için ihalenin gerçekleştirildiği projede artık genişlik oranları için hesaplamalara geçildi. […]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel hayali olarak duyurduğu ve ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesi için etüt çalışmasında son aşamalara kadar gelindi.

Kanal İstanbul Projesi, ilk olarak birkaç yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Çılgın Proje’ sıfatı ile duyurulmuştu. Eylül ayında etüt çalışmaları için ihalenin gerçekleştirildiği projede artık genişlik oranları için hesaplamalara geçildi.

‘Çılgın Proje’de Etüt Çalışmaları Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 2018 yılında inşaasına başlanacak olan projenin geçeceği güzergah için çalışmaların tamamlanması sonrasında kritik hesaplamaların bulunduğu genişlik oranlarına geçildi. Sontajı biten projenin yap, işlet, devret modeli ile hayata geçirilmesi konusunda Çinli bir şirket ile de görüşmeler gerçekleştirildi.

İnşa İhalesi 2018’de!

Kanal İstanbul Projesi’nin etüt çalışmalarının 2018 yılının ilk yarısı içerisinde tamamlanması beklenirken, aynı yılın ikinci yarısı için de inşa ihalesinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Projenin etüt çalışmaları esnasında sahip olunacak genişlik konusunda da hesaplar yapılırken, gemi büyüklüğüne göre Kanal İstanbul’un bazı noktalarındaki genişliği 600 metreye kadar çıkabilecek.

Güzergahta Yoğun Bir Çalışma!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Kanal İstanbul Projesi için süreçler hızlandırılırken, projenin etüt çalışmaları ayağında da önemli aşamalar geride bırakıldı. Etüt çalışmaları için Kanal İstanbul güzergahında yoğun çalışmaların yürütüldüğü bilgisini paylaşan Bakanlık, 2018 yılının ilk yarısında etüt çalışmalarının tamamlanmasını hedefliyor.

43 Km Uzunluğunda Olacak!

Kanal İstanbul Projesi için giriş noktası olarak Karadeniz kıyısından 3. Havalimanı’nın batısı olarak öngörülür iken, Marmara Denizi ile olan birleşmenin de Küçükçekmece Gölü ile olacağı öngörülüyor. Kanal İstanbul projesi, yaklaşık olarak 43 kilometre uzunluğunda olacak. Etüt çalışmalarının 2018 yılının ilk yarısında bitmesi halinde, proje için ihale süreci de aynı yılın ikinci yarısı içerisinde gerçekleştirilecek.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here