Emlak İste İstanbul’un Yeni Tarihi Meydanı!

İste İstanbul’un Yeni Tarihi Meydanı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un 2 tarihi meydanı için harekete geçti. Beyazıt ve Çembelitaş Meydanları için düzenleme çalışmalarına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ayrıca söz konusu olan bu iki meydana çıkan cadde ve yolları da düzenleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamaya göre, Beyazıt ve Çemberlitaş meydanlarının tarihi dokuları göz önünde bulundurularak, bütüncül bir şehir mimarisi ile proje haline getirildi. Düzenleme çalışmaları, 3 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından alınan izin çıkartılarak, Müzeler Genel Müdürlüğü’nün vazifelendirdiği arkeologların gözetiminde gerçekleştirilecek.

Tarihi Görünüme Uygun Olacak

İlk olarak İstanbul Üniversitesi önü “Profesörler Konuk Evi” ve Darülfünun altgeçidinin üzerinden başlanacak olan bu düzenleme çalışmaları doğrultusunda, İstanbul Üniversitesi’nin giriş kapısı ve Beyazıt Camii arasındaki meydanda yer alan oturma alanları bitkisel olarak yeniden düzenlenecek. Kaldırım ve yaya yolları da yeniden yapılandırılarak, hareket kısıtlılığının olmadığı bir hale getirilecek. Tüm bunlar ile beraber tarihi doku muhafaza edilecek.

228  Bin Metrekarelik Alan Yeniden Düzenlenecek

Söz konusu olan bu proje kapsamında Çemberlitaş ve Beyazıt Meydanı ve bu meydanlara çıkan Ordu, Divanyolu, Yeniçeri, Fuat Paşa ve Vezneciler Caddeleri de dahil toplamda 228 bin 400 metrekare büyüklüğüne sahip bir alan üzerinde düzenleme yapılacak.

Öte yandan meydanların zeminleri tamamen değiştirilecek olup, engelliler ve yayalar için sorun teşkil edecek tüm unsurlar temizlenecek. Seyir basamakları yeşil ile bütün bir şekilde tasarlanacak ve meydanın tarihi dokusuna uygun olacak şekilde estetik bir tasarım uygulanacak. Ayrıca düzenleme çalışmaları içerisinde yer alan otoparklar, Beyazıt ve Çemberlitaş Meydanlarının tarihi görünümüne zarar veriyor olması ve güvenli kullanımının önüne geçmesinden ötürü ilerleyen süreçte projenin dışında bırakılacak.

Mart 2019’da Tamamlanacak

Elde edilen son bilgilere göre ise, söz konusu olan bu düzenleme çalışmalarının herhangi bir negatif durum ya da mağduriyet gerçekleşmeyecek şekilde toplamda 450 gün içerisinde, yani 2019 yılının Mart ayına kadar olan süre zarfı içerisinde tamamlanacak.

Avatar
Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,457BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,154TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,773TakipçilerTakip Et