Emlakİstanbul'da Kaçak Bodrum Katlara Af!

İstanbul’da Kaçak Bodrum Katlara Af!

İstanbul'da kaçak bodrum katlara af gelmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) imar planlarında değişiklik gerçekleştirecek.

İstanbul‘da kaçak bodrum katlara af gelmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) imar planlarında değişiklik gerçekleştirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin gerçekleştireceği imar planı değişikliği ile birlikte otellerin kaçak olarak inşa ettikleri spa salonları, özel hastanelerin kaçak olarak inşa ettikleri röntgen, morg gibi birimlerin ve özel sosyal tesislerin yine kaçak olarak inşa ettikleri toplantı salonları ve yemekhaneler gibi alanlar, bu değişiklikten faydalanarak yasallaşabilecekler.

İBB’nin imar planında yapacağı değişiklik ile birlikte özel eğitim, özel sağlık, özel sosyal ve kültürel tesisler ve özel turizm alanlarında yer alan kaçak bodrum katlar için af çıkartmış olacak. Yapılacak değişiklik ile birlikte bahsi geçen bu yapıların hepsi yasallaşmış olacak.

İstanbul’da özellikle turizm sektörü için teşvik sağlamak ve eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel tesisler ve turizm alanları arasında özel sektör içerisinde hizmet veren kurumlar için nitelik kazandırmak hedefiyle birlikte 2005 yılında onaylanarak yürürlüğe konulan mevcut imar planı üzerinde önemli değişiklikler yapılması sağlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde geçtiğimiz gün içerisinde gerçekleştirilen oturum sonrasında, imar planları içerisinde fonksiyon değişikliği gündeme geldi. Yapılan bu değişiklikler ile birlikte yapı kullanım iznine sahip binaların kaçak olarak inşa ettikleri kaçak bodrum katlara af çıkartılarak, bu alanların hepsi yasallaştırılmış olacak.

İBB Meclisinde İtiraz Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde bahsi geçen toplantı esnasında; turizm tesisleri içerisinde yer alan planlanmış alanlar için ihtiyaç olan ortak kullanım alanlarında artışa gidilmesi amacıyla verilen emsal önergeleri, Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin karşı karşıya gelmesine sebep oldu. Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri, bahsi geçen değişikliğin yoğunluk artırıcı bir rol üstlenceğini belirterek, hizmet birimlerinin sahip olduğu fonksiyonlarla birlikte, ilke ve prensipler açısından aykırı olduğunu savundular. CHP’li üyeler tarafından gerçekleştirilen itirazlara cevap veren Ak Parti üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Hadi Diler, oteller için spa, havuz gibi alanların, hastaneler için ameliyat, röntgen, laboratuvar gibi alanların, sosyal ve kültürel tesislerde ise spor salonlarının, toplantı salonlarının ve yemekhanelerin bodrum katlarda yer almasının bir problem oluşturmadığını belirtirken, bahsi geçen bu alanlar ile uygulama aşamasında yaşanan aksaklıkların giderilmesi için bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Rekabet Gücü İçin İmar Planı Değişikliği

İstanbul’un büyük ölçekli dünya kentleri ile rekabet gücünü artırabilmesi amacıyla gerçekleştirilen plan revizyonuyla birlikte birince ikinci bodrum katları, konferans salonu, müze, yemekhane, spa, tiyatro, morg, ameliyathane, mescit, kütüphane gibi alanların inşasına izin verilecek ve bu alanlar emsal karara dahil edilmeyecekler.

Alınan karara eklenen “Yapı kullanım izni alınmış yapıların birinci ve ikinci bodrum katları için geçerlidir” notu ile birlikte İstanbul’da yer alan yapılar için bahsi geçen alanlar yasallaşmış oldu.

 

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

17 + 6 =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et