İstanbul Yeni Metrosuna 2019’da Kavuşacak!

İstanbul'da Ataköy ve İkitelli arasında inşa edilen metro hattı, 2019 yılının ilk yarısı itibariyle hizmete sunulacak.

İstanbul’da Ataköy ve İkitelli arasında inşa edilen metro hattı, 2019 yılının ilk yarısı itibariyle hizmete sunulacak.

İnşaat çalışmalarının büyük bir hız ile devam ettiği Ataköy – İkitell Metrosu’nda incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, 13 yıllık süre zarfında İstanbul’da yer alan raylı sistemi 150 kilometreye ulaştırdıklarını aktardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu bütçenin yüzde 55’lik kısmının ulaşım yatırımlarına aktarıldığını ifade eden Topbaş, 2023 yılına kadar yapılacak yatırımlar ile birlikte İstanbul’daki ulaşım sorununun tamamen çözülmüş olacağını ifade etti. İstanbul’un her yerinden en fazla 30 dakikalık bir yürüme mesafesi ile birlikte metroya ulaşılacağını ifade eden Topbaş, yapılacak bu sistem ile birlikte dünya genelinde örnek gösterilecek bir şehir haline gelineceğini belirtti.

Yeni inşa edilen metro hatları ile birlikte Silivri’den Gebze’ye kadar, Sabiha Gökçen’den de 3. Havalimanı’na kadar İstanbul’un her noktasına ulaşım sağlayan bir metro ağı kurulacağını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Topbaş, açılacak metro hatları ile birlikte İstanbul’un her noktası için hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım imkânının sağlanacağını ifade etti.

İstanbul, Akıllı Şehir Olacak

Topbaş, İstanbul’un akıllı şehir olması için çalışmalara devam ettiklerini, bu çalışmalara paralel olarak da ulaşım sorununun tamamen çözüme kavuşturulması için çalışma yaptıklarını ifade etti. Metro ulaşımının hızlı, güvenli ve konforlu olduğunu ifade eden Topbaş, insanların özellikle hafta içinde metroyu tercih ettiklerini ifade etti.

Ataköy – İkitelli Metro Hattı İstasyonları

Ataköy ve İkitelli arasına inşa edilen yeni metro hattında yer alacak istasyonlar; Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme – Kuyumcukent, İhlas Yuva, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Hoca Ahmet Yesevi, Halkalı Caddesi, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayii olarak belirlendi.

Metro hattı için açılan tüneller ise NATM ve TBM yöntemleri ile gerçekleştirildi. Devam eden tünel kazılarında 4 adet TBM (Tünel Kazı Makinesi / Köstebek) kullanıldı. 8 Adet istasyon için de inşa çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Duraklar Arası Yolculuk Süreleri

İnşa edilen metro hattı ile birlikte Ataköy’den İkitelli Sanayi toplam 19,5 dakika sürecek. Ataköy’den Başakşehir’e 27 dakikada varabilecek olan yolcular, Kirazlı’ya da 30 Dakika’da gidebilecekler. Havalimanı’ndan Başakşehir için de 27 dakikalık bir süre belirlenmesi yapılırken Mahmutbey’den Yenibosna’ya toplam 23 dakikada ulaşılabilecek.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.