Emlak İstanbul İçin 10 Adet Teleferik Hattı Kurulacak!

İstanbul İçin 10 Adet Teleferik Hattı Kurulacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 21 Eylül tarihinde Eyüp, Pierre Loti ve Miniatürk arasında hizmet verecek teleferik tesisinin ihaleye çıkacağını duyururken 2019 yılı için hedefin 10 adet teleferik hattı olduğunu açıkladı.

Eyüp Belediyesi Başkanı Remzi Aydın, Eyüp ilçesinin hem İstanbul’un, hem de dünyanın önemli turizm merkezleri arasında olduğunu ifade ederken, Eyüp Sultan Camisi ve Türbesi ile Osmanlı döneminden miras kalan sanat eserlerine ev sahipliği yapan ilçenin, her yıl hem yerli, hem de yabancı turist ağırladığını ve turistlerin teleferiğe yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Mevcut Teleferik Yeterli Değil!

Eyüp Belediyesi Başkanı Remzi Aydın, teleferik konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Çalışmalardan en önemli bir tanesinin Eyüp, Pierre Loti ve Miniatürk arasında yer alan teleferik sisteminin ihtiyaçları karşılamadığını, bu teleferik yerine de saatte 1.500 yolcu kapasiteli yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını aktardı. Planlanan bu proje ile birlikte Eyüp’ten teleferiğe binen turistlerin önce Pierre Loti’ye, buradan da Miniatürk’e gitme imkanı bulacaklarını aktaran Aydın, Beyoğlu ile Eyüp ilçeleri arasındaki yolculuğun bu teleferikler sayesinde kolaylaşacağını aktardı. Toplamda 2 kilometre uzunluğunda ve saatte 1.500 yolcu kapasiteli olacak olan teleferiklerin 8 kişilik kabinler ile hızlı hareket eden bir teleferik olacağını aktardı. 21 Eylül’de gerçekleşecek ihale sonrasında projenin 14 ayda tamamlanmasını hedeflediklerini aktaran Aydın, 2018 yılının sonuna kadar teleferiğin hizmete açılmasını planladıklarını aktardı.

Planlanan yeni teleferik ile birlikte Eyüp ile Miniatürk arasınında 3.5 – 4 Dakika gibi bir süreye düşeceğini aktaran Aydın, teleferiğin aynı zamanda bir seyir terası görevi göreceğini ifade etti. Yaklaşık 30 metrelik bir rota ile Haliç üzerinden müthiş bir manzaraya karşı seyahat edileceğini ifade eden Aydın, mevcut teleferiğin 15 metre yükseklikte, ağaçların üzerinde yolculuk keyfi yaşattığını aktardı.

Eminönü ile Alibeyköy arasında hizmet verecek olan tramvay hattının da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edildiğini belirten Eyüp Belediye Başkanı Aydın, teleferik projesi hakkında kültürel dokuya zarar vermemesi ve şehir mimarisini bozmaması sebebiyle Eyüp için en ideal seyahat aracının teleferik olduğunu aktardı.

İstanbul Geneline 10 Adet Yeni Teleferik Hattı!

İstanbul’un sahip olduğu turizm potansiyelini artırmak ve trafik karmaşasını rahatlatabilmek adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından önemsenen projeler arasında teleferik, oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. İlk etapta 21 Eylül’de 2 kilometre uzunluğunda olacak Eyüp, Pierre Loti ve Miniatürk arasında hizmet verecek olan teleferik hattı tesisi sonrasında 2019 yılı itibariyle 10 adet yeni teleferik hattı daha İBB’nin gündeminde yer alıyor.

Toplamda 22,7 kilometre uzunluğuna ulaşacak olacak teleferik hatlarının listesi ise şu şekilde;

  • Sultanbeyli Gölet – Aydos Teleferik Hattı : 1.8 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Beykoz Sultaniye Parkı – Karlıtepe Teleferik Hattı : 1.5 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Eyüp – Pierre Loti – Miniatürk Teleferik Hattı : 2 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Beykoz Çayırı – Hz. Yuşa Tepesi Teleferik Hattı : 2.5 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Miniatürk-Alibeyköy Teleferik Hattı : 2.9 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Büyükçekmece Sahil – Tüyap Teleferik Hattı : 2.5 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Kayışdağı Teleferik Hattı :2.1 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Kınalıada Teleferik Hattı : 0.5 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Akşemsettin – Gaziosmanpaşa – Rami Teleferik Hattı : 4.1 kilometre uzunluğunda olacak.
  • Büyükada Ayayorgi-Lunapark Meydanı teleferik hattı : 2.8 kilometre uzunluğunda olacak.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,230TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,784TakipçilerTakip Et