İpotekli Konut Satışı Artıyor!

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, ipotekli konut satışları hakkında açıklamalarda bulundu.

İpotekli Konut Satışı Artıyor!

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, ipotekli konut satışları hakkında açıklamalarda bulundu.

Avantajlı faiz oranları ile bireylerin genç yaşlarda ev sahibi olabilmelerinin daha kolay hale geldiğini söyleyen Mustafa Hakan Özelmacıklı, bunun ipotekli konut satışları üzerinde çok etkisi olduğunu söyledi.

İpotekli Konut Satışı Artıyor!

Özelmacıklı, ülke genelinde ipotekli konut satışlarında artış meydana geldiğini söyledi. Gün geçtikçe ev sahibi olmanın kolaylaştığını, bunun ipotekli satışları artırdığını söyleyen Özelmacıklı, ancak ikinci piyasadaki ipotekli satışlarda satıcılar ve alıcılar için bir çok risk durumunun oluştuğunu belirtti.

Tapu işlemleri sırasında bankaların tesis ettikleri ipotek değerinin gerçek kredi değerini göstermediğini ifade eden Özelmacıklı, satıcıların kendi taşınmazlarını alıcıya konut kredisi ile devrini gerçekleştirecekse, alıcının üzerine çıkan kredi tutarının kesinlikle bankadan teyitinin alınması gerektiğini söyledi. Satış gerçekleştirildikten sonra ipotek belgesi ile bankaya gidildiğinde anlaşılan değerden daha az bir değer ile bankanın bireylere ödeme yapabileceğini belirtti. Onaylanan rakamlar ile satıcılara söylenen rakamlarında birbirinden farklı olduğunu ifade eden Özelmacıklı, onaylanan finnasmanın ipotek evraklarında belirtilmediği için yalnızca alıcının söylediklerine dikkat etmenin çok büyük bir risk taşıdığını söyledi.

İlk Satış, Sonra Borç Ödemesi

Kredi borçları olan taşınmazların satışları yapılırken, alıcı bakımında satıştan önce geriye kalan borcun ödemesinin yapılmasının da risk taşıdığını belirten Özelmacıklı, ilk aşamada ilgili bankadan borcun kapandığına dair yazının alınması gerektiğini, satıcıların gerçek borçlarının miktarlarını öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra ipotekli satışın yapılması, arada oluşan farkın ise satıcıya ödemesinin yapılmasının gerektiğini belirtti. İpotekli gayrimenkulün başka birine borcu ile beraber satışının yapılmasının mümkün olduğunu söyleyen Özelmacıklı, en son ise alıcının ilgili bankaya borcunu ödemesi gerektiğini söyledi.

Gayrimenkul Sektörü Değerleniyor

Şimdiki zamanda aylık yüzde 0,88’den başlayan faiz oranları ve 20 yıl vadeye kadar uzanan ödeme imkanları ile konut kredisi almanın mümkün olduğunu söyleyen Özelmacıklı, kamu bankasının ise konut kredilerinin yüzde 60’lık oranında fazlasını finanse ettiğini belirtti.

Faiz oranlarının azalması, daha uzun vadelerde ödeme planlarının yapılması ve daha yüksek meblağlarda kredi imkanlarının tanınması  gayrimenkul sektörünün yükselmesine, sektörde değer artışlarının yaşanmasına etki ediyor.

İpotekli Konut Satışı Yüzde 17,8 Arttı!

TÜİK’in yaptığı konut satışı istatistik değerlendirmelerinde ülke genelinde, ipotekli konut satışı 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 17,8 oranında yükselme oldu. Bu yükselme ile 41.738 konut daha fazla satıldı. Toplamda gerçekleşen konut satışları içerisinde ipotekli konut satışlarına bakıldığı zaman ise yüzde 35,8’ini kapsadığı, İstanbul ilinde 7.698 ipotekli konut satışı ile yüzde 18,4’üne karşılık geldiği açıklandı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.