Emlak İnşaat Sektörü Milyonlarca Kişinin Ekmek Kapısı Oldu!

İnşaat Sektörü Milyonlarca Kişinin Ekmek Kapısı Oldu!

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü, yaklaşık olarak 2.1 milyonun üzerinde işsiz olanlar için istihdam imkanı sundu.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü, yaklaşık olarak 2.1 milyonun üzerinde işsiz olanlar için istihdam imkanı sundu.

Türkiye’de yaşanan son gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda inşaat sektörü, hem GSMH içerisinde sahip olduğu payının fazla olması sebebiyle, hem de bu sektörün kendisine bağlı olarak faaliyet gösteren 200’ü aşkın alt kolun üretim yapmış olduğu ürün ve hizmet için istek oluşturan bir durumda olması sebebiyle, ülkedeki milyonlarca işsiz kişi için ekmek kapısı oldu. İşte söz konusu olan bu sektör bu gibi nedenlerden dolayı sahip olduğu ülke ekonomisinin lokomotifi niteliğini halen daha taşımaya devam ediyor. Ayrıca yine bütün bu nedenler göz önünde bulundurulduğu zaman, inşaat sektörünün sunmuş olduğu istihdam imkânı oranlarında yeni rekorlara doğru ilerleyeceği de gözlemleniyor.

Konu üzerine yapılan araştırmalar ve bu araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre, 2017 yılının başından itibaren Nisan ayının sonuna kadar olan süre zarfı içerisinde inşaat sektörünün 1 milyon 488 bin kişi için istihdam sağlandığı ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yapılan bu araştırmaya göre, Nisan ayına ait olan işsizlik oranları, Mart ayının oranlarına nazaran 1.2 puan düşüş gösterdi. Böylelikle işsizlik seviyesi son 10 ayın içerisindeki en düşük seviyesine ulaşmış oldu. Ayrıca 2016’nın sonunda 26 milyon 669 kişi iş sahibi edilirken bu sayı Nisan sonunda 1 milyon 488 bine ulaştı.

Öte yandan açıklanan verilerde inşaat ve hizmet sektörünün sağlamış olduğu istihdam oranlarında son zamanların en büyük rekorunun kırılmış olduğu da ortaya çıktı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,437BeğenenlerBeğen
9,072TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,740TakipçilerTakip Et