İlk Uçuşa Sayılı Günler Kala!

Dünya üzerindeki mega projelerin başında gelen İstanbul 3.Havalimanı Projesi’nde ilk uçuş için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum günü olan 26 Şubat’ta gerçekleştirilecek ilk uçuş merakla bekleniyor.

Dünya üzerinden en büyük mega projeler sıralamasında zirvenin sahibi olan İstanbul 3. Havalimanı Projesi’nde ilerleyen günler 10 tarihi ana şahit olunacak. Söz konusu mega projenin tamamlanan pistinde ilk uçuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğduğu günde, yani 26 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Havalimanı inşaatındaki son durum ise; Türk Hava Yolları’nın kargo hizmetleri adına hangar yapımına başlanırken, hava yolu şirketleri İstanbul Yeni Havalimanı’ndan yerine almak üzere başvurulara başladı.

Hastane Kurulması İçin Arazi Talep Ediliyor

Bunun ile beraber sağlık kuruluşları, sağlık turizmi adına hastane inşa edilebilmesi için bir arazi talebinde bulunuyor. Öte yandan hali hazırda hizmet vermekte olan Atatürk Havalimanı’nın ise bir sonraki yılın başında kapatılması planlanıyor. Havaalanına kargo, yolcu taşımacılığı adına liman yapımına da start verilecek. Taahhüt verilenin de üzerinde yolcunun ağırlanacağı bu havaalanında yaklaşık olarak 100 bin kişiye de istihdam sağlanmış olacak. Bölgedeki dünyanın her yerine taşımacılık yapacak tek havaalanı olan bu projede, ağırlık Türk Hava Yolları’nda olacak.

İlgili:  Emlak Konut Personel Sayısı ve Maaşları

Kolin İnşaat Yönetim Kurulu ve İNTES Başkanı olan Celal Koloğlu tarafından söz konusu mega proje hakkında en son verilen bilgilere göre, 2 adet uçuş pisti, 1 milyon 200 metrekare büyüklüğüne sahip olan kapalı terminal binası, ve 30 bin araç kapasiteli kapalı otopark 29 Ekim 2018 tarihinde açılışa hazır olacak. Söz konusu olan 2 pistte iniş – kalkış için uygun olacak ve bu iki yönlü uçuş pisti bulunan Türkiye’deki ilk havalimanı olma niteliğine sahip olacak. Ayrıca pistlerin tamamlandığı ve şuanda testlerin yapıldığı da ifade edilen açıklamada, toplam 6 pistin tamamlanması ile beraber 3 adet kulenin de yapılmış olacağı bilgisine yer verildi.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.