İlk Kez Ev Sahibi Olanların Önceliği İnternet

Gayrimenkul satın almak isteyenlerin satın alma süreçleri hakkında araştırma yapıldı.

İlk Kez Ev Sahibi Olanların Önceliği İnternet

Gayrimenkul satın almak isteyenlerin satın alma süreçleri hakkında araştırma yapıldı.

Yapılan araştırma sonrasına Türk vatandaşlarının ev alma süreçlerinin internette başladığı tespit edildi. Yani yapılan araştırma doğrultusunda Türk vatandaşları ev almak istedikleri zaman ilk aşamada internette yoğun bir araştırma yapıyorlar. Satın alınmak istenen semti diğer özelliklere göre ilk sırada tutuluyor. Semt araştırması yapılıyor, gayrimenkuller kıyaslanıyor. Sonrasında ise satın alma süreçleri başlıyor.  Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber internetten ev satın almak da bir hayli arttı. Artık sitelerde satın alınan evlerin pencerelerinden balkonlarına kadar tüm özellikler bulunabiliyor.

İlk Kez Ev Sahibi Olanlar 1 Sene İnternetten Araştırma Yapıyor!

Gayrimenkul satın almak isteyenlerin satın alma süreçleri hakkında yapılan araştırma kapsamında açıklamalarda bulunan Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, ülkemizde ilk kez ev sahibi olacak bireylerin yüzde 75’lik kısmının 35 ve altındaki yaş grubu olduğunu ve bu yaş grubunun ev satın alma süreçleri 12 aya kadar yayıldığını, 12 aylık süre boyunca da detaylı araştırma yaptıklarını söyledi.

Ev satın alma potansiyeli yüksek olan bireylerin yüzde 50’sinden çoğunun mevcut durumdaki gayrimenkulleri aradıklarını söyleyen Ufuk Şevki, ev alacak bireylerin yüzde 33’lük kısmının ilk kez ev sahibi olduğunu, geriye kalan yüzde 66’lık kısmının ise ikinci evlerini ya da daha fazla sayıda gayrimenkul sahibi olmak isteyenler olduğunu söyledi.

Yüzde 75’i 35 Yaş Altı

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Ufuk Şevki; ev alanların yüzde 75’inin 35 yaş altı olduğunu, bu bireylerin 1 yıl ev hakkında araştırma yaptıklarını, yine bu bireylerin yüzde 40’ının araştırmalarını internet üzerinden, yüzde 33’lük kısmının danışman aracılığı ile, yüzde 5’lik kısmının inşaat şirketi aracılığı ile, yüzde 1’lik kısmının ise yazılı medya ilanları ile yaptıklarını söyledi.

Yüzde 66’sı Evli

Gayrimenkul yatırımı yapan bireylerin yüzde 66’lı kısmının evli olduğunu söyleyen Ufuk Şevki, herkesin ev alırken dikkat edilenler listesinde mutlaka ev fotoğrafları, komşular, semt detayları gibi sorular bulunup, cevaplarını aradıklarını, bir çoğunun ise yine ulaşım kolaylığı olan semtleri tercih ettiğini söyledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.