Emlak İlk Gayrimenkul Sertifikası TOKİ'den!

İlk Gayrimenkul Sertifikası TOKİ’den!

Gayrimenkul Sertifikası başvuru süreci 29 Mart ile 31 Mart tarihleri arasında toplanmaya başlayacak.

İlk Başvurular 29-31 Mart Arasında Toplanmaya Başlanacak

Gayrimenkul Sertifikası için geri sayım başladı. 29 ile 31 Mart tarihleri arasında alınacak başvurular ardından, ilgili sertifika alt yapı projeleri kapsamında değerlendirilecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından alınacak başvurular, ilk defa Makro İnşaat tarafından hayata geçirilecek “Park Mavera 3 Projesi” kapsamında uygulamaya konacak.

Gayrimenkul Sertifikası hakkında açıklama yapan TOKİ Başkanı, uzun süredir gündemde olan konunun sonunda hayata geçirileceğini ve bu projenin üretilmesi aşamasında çok çalıştıklarını kaydetti.

Söz konusu proje için 29 ile 31 Mart tarihlerine dikkat çeken TOKİ Başkanı Turan, yeni yasa kapsamında ilk uygulamayı yapacaklarını belirtti.

Gayrimenkul Sertifikası Detaylarını TOKİ Başkanı Anlattı

Gayrimenkul Sertifikası kapsamındaki uygulamanın detaylarını anlatan TOKİ Başkanı, örneklendirme yaparak konunun daha net anlaşılmasını sağladı. Turan, “Proje dahilinde üretilen konutun fiyatı farz edelim ki 400 ile 500 bin TL. Fakat sizin birikiminiz 30 bin seviyesinde. İlan edilen fiyatları ve bölgeyi analiz ediyorsunuz. Sonrasında ise peşinatınız oranına sahip sertifika ile bu konuttan pay satın alıyorsunuz” şeklinde konuyu detaylandırdı.

Park Mavera 3 Projesi hakkında da konuşan Turan şunları kaydetti. Site dahilinde toplamda 700 daire mevcut. Bu dairelerin yüzde 30’luk bölümünü Gayrimenkul Sertifikası kapsamına alacağız. Bu da 200 daireye sertifika anlamına geliyor. Sertifikalanan söz konusu 20 daire için pay senetleri hazırlandı. Her pay 42,5 TL. Gayrimenkul Sertifikası kapsamında hesaplanan 100 pay ise bir metre kare alana denk geliyor. İşte uygulama ile yatırım yapmak isteyen vatandaş söz konusu 42,5 TL’lik pay senetlerini alacak” diyerek ilk uygulamanın nasıl şekilleneceğine dair bilgiler aktardı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli: “Finansman Aracı”

Gayrimenkul sertifikası hakkında bir açıklamada Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den geldi. Gayrimenkul sertifikasını çok önemli bir finansman aracı olarak nitelendiren Canikli, “Uygulama ilk etapta konut projeleriyle kentsel dönüşüm projelerinde hayata geçecek. Altyapı projelerinde şu anda uygulama alanı yok. Fakat ilerleyen dönemde bu alanda gayrimenkul sertifikasına dahil edilebilir” şeklinde konuştu.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

2 Tüm Görüşler

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

eighteen − 4 =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et